• 22 kwietnia 2024

 

Bierzesz jedną tabletkę, aby wstać z łóżka, skupić się, wykonać zadanie. Ale potem potrzebujesz czegoś, co cię zrelaksuje, uspokoi, więc bierzesz kolejną tabletkę. ... To śliska droga do uzależnienia. ~ Stephen Haydon

Nowe oblicze uzależnienia to artykuł Diablo Magazine, wydawnictwa z północnej Kalifornii.

Artykuł opowiada o matce z przedmieścia, która opowiedziała, jak jej nastoletnia córka uzależniła się od leków przeciwbólowych wydawanych na receptę.

Ta nastolatka była "radosną, towarzyską dziewczyną w szkole podstawowej i gimnazjum, aż do czasu, gdy poszła do szkoły średniej i wszystko zaczęło się zmieniać. Presja, by dostawać najlepsze oceny, być popularną, być na szybkiej drodze do przyjęcia do najlepszego college'u, była przytłaczająca".

Matka nastolatki, myśląc, że jej pomaga, zabrała córkę do lekarza, który przepisał jej Klonopin na stany lękowe.

Jedna tabletka prowadziła do następnej. Stopnie zaczęły się pogarszać, pojawiła się też nowa grupa przyjaciół. Rodzice wiedzieli, że coś jest nie tak, ale nie rozumieli, co.

Na przykład, nastolatka często robi wszystko, byleby tylko dostać kolejny haj. Kradnie tabletki z apteczek rodziców przyjaciół i od każdego, kto ma receptę. Gdy te źródła się wyczerpią, zwraca się do dilerów po więcej tabletek. Jej życie jest w niebezpieczeństwie, ponieważ dalej stacza się po równi pochyłej, jaką jest zażywanie leków na receptę. Na szczęście nastolatka, o której mowa na końcu artykułu, pracuje teraz nad odbudową swojego życia.

Historia tej nastolatki nie jest jedyną taką historią. Niestety, zbyt wielu młodych uczniów szkół średnich i studentów sięga po tabletki, aby dopasować się do otoczenia, zrobić postępy, zachować koncentrację lub zmniejszyć niepokój. Niektórzy z nich otrzymują pomoc. Inni jednak nie mają tyle szczęścia.

Kalifornia ogłosiła marzec Miesiącem Świadomości Nadużywania Leków na Receptę.

Ten środek ogłosiłby marzec każdego roku Miesiącem Świadomości Nadużywania Leków na Receptę i zachęciłby wszystkich obywateli do udziału w programach i działaniach prewencyjnych oraz do zobowiązania się do "Rozpowszechniania informacji ... Jedna pigułka może zabić".

Oto kilka faktów na temat nadużywania leków na receptę, które zostały wymienione w Kalifornijskim Przeglądzie Legislacyjnym (California's Legislative Counsel's Digest):

 • W 2008 roku, przedawkowania narkotyków w Stanach Zjednoczonych spowodowały 36.450 zgonów, a 20.044 z nich były z przedawkowania leków na receptę;
 • Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidowych leków przeciwbólowych (OPR) wzrosła i obecnie przewyższa liczbę zgonów spowodowanych heroiną i kokainą łącznie;
 • W 2009 roku 1,2 miliona wizyt na oddziałach ratunkowych było związanych z niewłaściwym używaniem lub nadużywaniem leków (wzrost o 98,4% od 2004 roku);
 • Niemedyczne stosowanie OPR kosztuje firmy ubezpieczeniowe nawet 72,5 miliarda dolarów rocznie w ramach kosztów opieki zdrowotnej;
 • Do 2010 roku sprzedano tyle leków przeciwbólowych na receptę, że każdy dorosły Amerykanin mógłby przez miesiąc przyjmować typową dawkę pięciu miligramów hydrokodonu co cztery godziny;
 • W 2010 roku 2 miliony osób zgłosiło, że w ciągu ostatniego roku po raz pierwszy użyło środków przeciwbólowych dostępnych na receptę w sposób niemedyczny - prawie 5 500 osób dziennie;
 • 70 procent osób nadużywających leków na receptę dostaje je od krewnego lub przyjaciela, a nie od lekarza;

Kilka lat temu uczestniczyłem w przesłuchaniu informacyjnym zorganizowanym przez Komisję Bezpieczeństwa Publicznego Senatu Stanu Kalifornia na temat zapobiegania nadużywaniu opioidowych leków przeciwbólowych na receptę. Wówczas zamieściłem tę informację, ale warto ją powtórzyć.

Danny Santiago, Agent Specjalny Nadzorujący, Kalifornijski Departament Sprawiedliwości, Biuro Zwalczania Narkotyków, przedstawił kilka otwierających oczy statystyk i informacji.

Uzależnienie kradnie moralność i etykę:

 • 5-7% populacji jest aktywnie uzależniona
 • 20-30% osób aktywnie uzależnionych nadużywa przede wszystkim leków na receptę
 • Około 15% recept na środki odurzające inne niż trójpłatne jest sfałszowanych.
 • Uzależnienie nie uznaje granic społeczno-ekonomicznych.

Jak duży jest to problem?

 • W każdej chwili 7% dorosłych jest pod wpływem alkoholu.
 • 60% wybiera alkohol - około 45% sięga po leki na receptę - mniej niż 30% sięga po narkotyki uliczne
 • W ciągu ostatniej dekady liczba zgonów spowodowanych zażywaniem leków przeciwbólowych wydawanych na receptę osiągnęła poziom epidemii. Liczba zgonów z powodu przedawkowania jest obecnie wyższa niżliczba zgonów z powodu heroiny i kokainy łącznie.
 • W 2010 r. około 12 milionów Amerykanów (w wieku 12 lat lub starszych) zgłosiło niemedyczne stosowanie leków przeciwbólowych wydawanych na receptę w ciągu ostatniego roku.
 • W 2010 r. przepisano tyle leków przeciwbólowych na receptę, że każdy dorosły Amerykaninmógłby zażywać je przez całą dobę przez miesiąc.
 • Poprawa sposobu przepisywania leków przeciwbólowych na receptę może zmniejszyć liczbę osób, które nadużywają tych silnych leków lub je przedawkowują, a jednocześnie zapewnić pacjentom dostęp do bezpiecznego i skutecznego leczenia. (CDC Vitals Signs, listopad 2011).
 • Liczba leków przeciwbólowych sprzedawanych na receptę w aptekach, szpitalach i gabinetach lekarskich była w 2010 roku czterokrotnie większa niż w 1999 roku.
 • Bezprecedensowy wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem w Stanach Zjednoczonych pokrywa się z 400-procentowym wzrostem sprzedaży tych silnych środków przeciwbólowych od 1999 roku.
 • Prawie trzy na cztery przypadki przedawkowania leków na receptę są spowodowane przez leki przeciwbólowe wydawane na receptę - zwane także opioidowymi lekami przeciwbólowymi.
 • Większość leków przeciwbólowych na receptę jest przepisywana przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów i dentystów, a nie specjalistów. Około 20% lekarzy przepisuje 80% wszystkich leków przeciwbólowych wydawanych na receptę. (*CDC Policy Impact: Prescription Painkiller Overdoses)
 • Opioidowe leki przeciwbólowe na receptę są obecnie drugim najczęściej nadużywanym narkotykiem w Stanach Zjednoczonych, zaraz po marihuanie.
 • Liczba wizyt na izbie przyjęć w związku z przedawkowaniem nielegalnych narkotyków nie zmieniła się od 2004 r.
 • Liczba wizyt na izbie przyjęć w związku z przedawkowaniem opioidowych leków przeciwbólowych podwoiła się od 2004 r. i przewyższyła liczbę wizyt w związku z przedawkowaniem nielegalnych narkotyków.

Przestępczość zorganizowana

Oto, w jaki sposób przestępczość zorganizowana zachęca do zażywania leków na receptę. Osoby namawiające do zażywania narkotyków na receptę znajdują "brudnych" lekarzy, którzy są gotowi wypisywać recepty na opioidowe środki przeciwbólowe, oraz aptekę lub farmaceutów gotowych zrealizować te recepty.

Znajdują i opłacają "pacjentów", którzy otrzymują te recepty - pacjentów posiadających ubezpieczenie Medi-Cal lub Medi-Care. Pacjenci zawożą recepty do wcześniej umówionych aptek. Tabletki są następnie przekazywane Organizacji Handlu Narkotykami (DTO) i sprzedawane na ulicy.

Jeśli DTO płaci detalicznie za receptę, osiąga 800% zysku. Jeśli DTO otrzymuje receptę z ubezpieczenia, osiąga jeszcze większy zysk, uzyskując zwrot kosztów za pośrednictwem "brudnej" apteki.

 

Przykład przedsięwzięcia mającego na celu zarobienie pieniędzy

 • Podejrzany płaci lekarzowi 1000 dolarów za dziesięć recept na opioidowy lek przeciwbólowy Oxycontin (80 mg) w ilości 120 tabletek każda.
 • Podejrzany roznosi recepty do 10 różnych aptek i płaci detalicznie za tabletki.
 • Oxycontin kosztuje 4,71 dolara za tabletkę. Podejrzany otrzymuje 1200 tabletek z 10 recept.
 • Podejrzany sprzedaje tabletki po 20 dolarów za tabletkę pośrednikowi, zarabiając 15,29 dolara za tabletkę.
 • 15,29$ x 1200$ = 18 348,00$ - 1000$ dla lekarza = 17 348$ zysku
 • Pośrednik (podejrzany #2) sprzedaje pigułki dilerowi na Środkowym Zachodzie za 40,00 USD.
 • 20,00 $ x 1200 = 24 000 $ zysku dla podejrzanego #2
 • Dealer (podejrzany #3) na Środkowym Zachodzie sprzedaje pigułki po 80,00$ na ulicy.
 • 40,00 $ x 1200 = 48 000 $ zysku dla podejrzanego #3
 • 89 348 dolarów zysku za jedyne 1200 tabletek Oxycontinu

Opioidowe leki przeciwbólowe przechodzą do heroiny:

Zażywanie leków na receptę prowadzi do heroiny. Młoda osoba dorosła uzależnia się od opiatowego środka przeciwbólowego. Nie stać jej już na leki przeciwbólowe, nie stać jej też na wizyty u lekarza.

Lekarz nie jest skłonny przepisać opioidowych leków przeciwbólowych w takiej ilości, w jakiej je zażywa. Nie mogą znaleźć rodziny/przyjaciół/znajomych, którzy mają opioidowe leki przeciwbólowe w swojej apteczce. Wkrótce uświadamiają sobie, że heroina jest opiatem o takim samym działaniu jak opioidowe leki przeciwbólowe. Jest łatwiejsza do zdobycia i tańsza do kupienia.

Młoda osoba dorosła uzależniła się od heroiny.

Skutki zdrowotne obejmują zapalenie wątroby, HIV, AIDS, przedawkowanie i śmierć. W ciągu najbliższych dwóch lat nastąpi wzrost liczby przypadków przedawkowania heroiny.

Wpływ na społeczność lokalną

Ogólnie rzecz biorąc, obniża się jakość życia. Przy obecnym tempie rozwoju epidemii każda rodzina zostanie dotknięta problemem uzależnienia od leków na receptę. Będą wyższe składki ubezpieczeniowe i więcej osób pod wpływem.

Co można zrobić w skali kraju i całego państwa?

 • Utrzymać personel i budżet dla CURES (stanowa baza danych znana jako Controlled Substance Utilization Review and Evaluation System, która zawiera ponad 100 milionów wpisów dotyczących leków na substancje kontrolowane, które zostały wydane w Kalifornii. Inne stany mają podobne programy).
 • Utworzenie dodatkowych grup zadaniowych ds. leków na receptę
 • Rutynowe monitorowanie roszczeń ubezpieczeniowych
 • Edukacja świadczeniodawców (lekarzy) w zakresie rozpoznawania przypadków nadużywania leków na receptę
 • Natychmiastowe sankcje i kary dyscyplinarne dla profesjonalistów

Oto siedem rzeczy, które możesz zrobić:

 1. Edukować się na temat niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem leków na receptę.
 2. Przechowuj swoje leki w bezpiecznym miejscu, gdzie inne osoby nie będą miały do nich dostępu. Kontrolować liczbę przepisanych tabletek.
 3. Następnie poproś lekarza o jak najmniejszą liczbę tabletek wymaganych przy przepisywaniu leków. Zawsze możesz otrzymać dolewkę.
 4. Lekarze, często kierujący się dobrymi intencjami, przepisują leki przeciwbólowe na receptę na objawy, z którymi można sobie poradzić za pomocą leków dostępnych bez recepty. Jeśli to tylko możliwe, stosuj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
 5. Zamiast wypisywać receptę, poproś lekarza, aby przekazał ją do apteki.
 6. Starannie pozbywaj się resztek leków. NIE zostawiaj ich w swojej apteczce. Sprawdź, czy w Twoim mieście organizowane są coroczne i półroczne dni odbioru leków. Możesz również bezpiecznie pozbyć się swoich leków, jeśli zmieszasz je z inną substancją, np. fusami po kawie. Aby znaleźć miejsce, w którym można oddać leki w rejonie Zatoki San Francisco, odwiedź stronę sfenvironment.org/recyclewhere.
 7. Wreszcie, bądź świadomy i uzyskaj pomoc, jeśli podejrzewasz, że przyjaciele lub członkowie rodziny mogli zażywać leki na receptę lub na ulicy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top