• 25 lipca 2024

Narkotyki nie powodują uzależnienia

Mówienie, że narkotyki powodują uzależnienie jest jak mówienie, że chmury powodują tornada. Tornada są powodowane przez złożoną kombinację czynników, w tym ciepłe, wilgotne powietrze, zmiany kierunku i prędkości wiatru oraz niestabilną atmosferę, której temperatura gwałtownie spada wraz z wysokością. Podobnie, uzależnienie jest spowodowane złożoną kombinacją czynników, a nie samymi narkotykami. Nie zapominajmy, że narkotyki nie są nawet koniecznym składnikiem uzależnienia, ponieważ zachowania uzależniające przejawiają się w przypadku braku narkotyków, z uzależnieniami procesowymi, takimi jak hazard, gry wideo, seks, jedzenie, media społecznościowe, praca, itp. Tak jak tornada wymagają niestabilnej atmosfery, tak uzależnienia niezmiennie wyrastają z niestabilnych, często traumatycznych warunków środowiskowych. Chmury nie powodują tornada, narkotyki nie powodują uzależnienia.

Przekonanie, że narkotyki powodują uzależnienie jest szkodliwe i hamuje postęp w poprawie leczenia. Im bardziej promujemy fałszywe przekonanie, że narkotyki powodują uzależnienie, tym więcej pieniędzy przeznaczamy na badania, które mają wykazać, dlaczego narkotyki są złe lub w jaki sposób porywają mózg (żadna z tych tez nie jest trafna). Jednoprzyczynowe wyjaśnienia etiologiczne dla każdego złożonego stanu psychicznego lub medycznego są żałośnie nieadekwatne. Tak jak nie ma "genu uzależnienia", nie ma leku, który powoduje uzależnienie i nigdy nie będzie skanu mózgu, który ujawni więcej o przyczynie uzależnienia niż historia jednostki. Przezwyciężenie problemów związanych z uzależnieniami najlepiej jest osiągnąć poprzez wprowadzenie zmian środowiskowych, psychologicznych i behawioralnych, a nie poprzez zaprzestanie zażywania narkotyków.

Wciąż koncentrujemy się na tym, jak zaprzestać używania narkotyków, co nigdy nie nastąpi i nie powinno. Narkotyki są lekarstwem, więc społeczeństwo bez narkotyków oznaczałoby społeczeństwo bez lekarstw. Operacje bez znieczulenia nie brzmią przyjemnie. Ułuda społeczeństwa wolnego od narkotyków jest tak realistyczna, jak obojętny związek powodujący, że ludzie go spożywają lub hamburger powodujący, że ktoś go zjada. Złożone, niewygodne wewnętrzne doświadczenie głodu w połączeniu z ruchami motorycznymi powoduje konsumpcję żywności, a nie samo jedzenie. Jedzenie nie jest przyczyną otyłości, tak jak poker nie powoduje uzależnienia od hazardu, uprawianie seksu nie powoduje uzależnienia od seksu, a zatrudnienie nie czyni z niektórych ludzi "pracoholików". Żadne ze stwierdzeń zawartych w poprzednim zdaniu prawdopodobnie nie wzburzy wielu piór. Jednak stwierdzenie, że narkotyki nie powodują uzależnienia, jest uważane za niebezpieczne i nieodpowiedzialne przez wielu rozsądnych ludzi.

Większość ludzi eksperymentuje z narkotykami i tylko nieliczni popadają w uzależnienie. Niewielu ludzi, którzy biorą opioidowe leki przeciwbólowe po operacji, uzależnia się. Nawet fentanyl, aktualny cel w długiej linii panik związanych z błędnymi informacjami o narkotykach, jest zatwierdzony przez FDA i jest bezpiecznie przepisywany od 1960 roku. Przed fentanylem była metamfetamina, przed metamfetaminą była mdma, przed mdma był crack, przed crackiem była kokaina, przed kokainą było LSD, przed LSD była marihuana, przed marihuaną było opium, każda z tych substancji (między innymi) cieszyła się blaskiem hiperbolicznych kampanii propagandowych mających na celu demonizowanie ich obojętnej natury i gnębienie ludzi, którzy je zażywają. Szkody wyrządzone przez kampanie propagandowe demonizujące narkotyki i tych, którzy je zażywają, są niezmierzone.

Dzięki fundamentalnie błędnym i nadmiernie uproszczonym ideom, takim jak uzależnienie od narkotyków, społeczeństwo nadal zamyka w klatkach ludzi, którzy je zażywają, tłumi rozwój skutecznych metod leczenia i ogranicza dostęp do substancji ludziom, którym one pomagają. Dopóki będziemy wierzyć, że narkotyki powodują uzależnienie, dopóty będziemy skupiać się na tym, jak przekonać ludzi, by ich nie próbowali, zamiast pomagać im nauczyć się, jak skutecznie ich używać, i nadal będziemy zaniedbywać obszary badań, które mogą pogłębić nasze zrozumienie tego, jak skutecznie pomagać ludziom, u których pojawiają się problemy z uzależnieniem. Stwierdzenie, że narkotyki powodują uzależnienie jest tak samo nieprecyzyjne jak amerykańska terapia uzależnień jest skuteczna i dopóki nie pozbędziemy się przestarzałego, umiarkowanego myślenia o narkotykach, nasze społeczeństwo będzie nadal łamać prawa człowieka milionów obywateli poprzez niekonstytucyjne ograniczanie wolności i dążenia do szczęścia, jednocześnie nie potrafiąc pomóc większości osób, u których pojawiają się problemy z uzależnieniem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top