• 25 lipca 2024

Niewielu ludzi przeżywa te nastoletnie lata bez ran. W tym czasie nastolatki stawiają swoje pierwsze indywidualne kroki społecznie, romantycznie, a nawet intelektualnie. To może być nerwowe nawet dla najzdrowszych nastolatków. Lęki i słabości okresu dorastania sprawiają, że jest to dojrzały okres na rozwój chorób psychicznych. Badania wykazują, że jedna czwarta młodych dorosłych w wieku od 16 do 24 lat w danym dniu ma jakąś chorobę psychiczną. W rzeczywistości, długoterminowe badania śledzące dzieci od wczesnego dorastania do wczesnego dorosłości (połowa 20s) ujawniają, że aż połowa wszystkich nastolatków i młodych dorosłych doświadcza co najmniej jednej okazji do zachorowania psychicznego, jak depresja lub lęk.

Dlaczego dzieci cierpiące z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym przechodzą do nadużywania substancji

W ramach badania przyjrzano się nastolatkom i młodym dorosłym cierpiącym na choroby psychiczne, aby sprawdzić, jaki procent z nich był związany z alkoholem lub marihuaną. Uczestnicy badania byli zaangażowani za pośrednictwem ośrodków zdrowia psychicznego o nazwie Headspace. Ponad 2000 młodych ludzi przychodzących do Centrów Headspace w celu oceny i leczenia chorób psychicznych stanowiło podstawę badania. Naukowcy dowiedzieli się, że 12 procent nastolatków w wieku od 12 do 17 lat spożywało alkohol każdego tygodnia. Dodatkowo, siedem procent paliło marihuanę raz w tygodniu lub więcej.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego tak wiele nastolatków zwraca się w kierunku nadużywania alkoholu i narkotyków, musimy zrozumieć presję i odpowiedzialność, z jaką nastolatki zmagają się w codziennym życiu. Jeśli pomożemy im radzić sobie z problemami w bardziej zdrowy sposób, będziemy świadkami spadku ilości spożywanego przez nich alkoholu i zażywanych narkotyków.

Nastolatki używają alkoholu, aby uwolnić się od ciśnienia

Badacze odkryli, że istnieje syndrom kołowy, w którym dzieci zmagające się z lękiem lub depresją zwracają się do alkoholu lub narkotyków, aby uciec od niechcianych uczuć i presji. Jednak picie alkoholu i palenie marihuany może również prowadzić do chorób psychicznych. Dość szybko trudno jest określić, który problem jest pierwszą przyczyną. Nastolatki prawdopodobnie znajdą się w tym kręgu problemów związanych z nadużywaniem narkotyków i chorobami psychicznymi.

Negatywny wpływ alkoholu na choroby psychiczne

Alkohol jest depresantem, więc nic dziwnego, że może powodować depresję u osób pijących. Może też prowadzić do problemów z lękiem, w tym do ataków paniki. Stymulanty i narkotyki syntetyczne to narkotyki uzależniające wysokiego ryzyka. Substancje te mogą trwale uszkodzić dorastający mózg, który znajduje się w fazie znacznego rozwoju aż do wczesnej dorosłości. W przypadku niektórych z tych leków psychoza stanowi realne ryzyko. Nie można przewidzieć, kto najbardziej ucierpi z powodu używania narkotyków lub alkoholu.

Genetyka i uzależnienie

Wiadomo, że historia rodziny może mieć duży wpływ na ryzyko uzależnienia danej osoby. Jeśli członek rodziny jest uzależniony od narkotyków lub alkoholu, młoda osoba ma większe szanse na jego rozwój. Ale genetyka nie jest jedynym wpływem i nie przewiduje doskonale problemów. Około dwóch lub trzech procent dzieci, które palą marihuanę, doświadcza poważnych skutków, takich jak halucynacje, niepokojące myśli lub urojenia. Ale nikt nie wie, kto będzie miał do czynienia z tymi problemami, a kto nie, kiedy zdecyduje się na palenie.

Choroba psychiczna jest częstym problemem w okresie przechodzenia w dorosłość. Używanie narkotyków lub alkoholu może pogłębić te problemy. Ważne jest, aby szukać pomocy jak najszybciej. Nawet poważne choroby psychiczne, takie jak schizofrenia, mogą być pomocne, jeśli młody człowiek szybko otrzyma pomoc.  Niestety, wielu nastolatków i młodych ludzi czeka lata, zanim przyzna się do swoich zmagań i poprosi o pomoc. Niektórzy nigdy tego nie robią. Nie czekaj na pomoc dla swojej nastolatki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top