• 18 kwietnia 2024

Ludzie chętnie korzystają z nowych dopalaczy z wielu powodów. Wśród nich funkcjonuje przekonanie, że takie substancje są znacznie mniej szkodliwe niż tradycyjne narkotyki i w związku z tym można stosować je bezpiecznie. Jednak sytuacja przedstawia się zupełnie odwrotnie, a wszystko to za sprawą nieznanych substancji chemicznych użytych do ich produkcji. Efekty uboczne oraz efekty odstawienia są jednak takie same jak w przypadku znanych od lat narkotyków. Klasyfikuje się je jako substancje psychoaktywne ze względu na ich oddziaływanie na mózg. Jakie są objawy zatrucia dopalaczami? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dopalacze - czym są?

Objawy odstawienia dopalaczy nie są zawsze zbieżne z analogiczną sytuacją związaną z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Jednak są na tyle zauważalne, że możemy dokonać oczywistego porównania. Oczywiście oba warianty wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, jednak w przypadku dopalaczy nie ma możliwości potwierdzenia, jak poważne będzie odtrucie lub jakie będą objawy zatrucia dopalaczami. Wszystko przez nieznajomość składu sztucznie wytworzonego narkotyku. Dodatkowo sytuację utrudnia fakt, że codziennie pojawiają się nowe substancje i nawet użytkownicy nie mają pewności co zażywają. Podobnie jak starsze dopalacze, które znamy, substancje są dostępne w czterech kategoriach:

- Stymulanty: leki, które zwiększają energię i powodują, że czujesz się zbyt pewny siebie i mniej hamuje.

- Leki uspokajające: leki uspokajające ośrodkowy układ nerwowy, powodujące ospałość i spowolnienie.

- Psychodeliki: leki wywołujące halucynacje, a także powodujące zamieszanie i panikę.

- Syntetyczne kannabinoidy: leki mające zastąpić naturalne kannabinoidy, takie jak marihuana.

Objawy zatrucia dopalaczami

Wszystkie wymienione środki stanowią poważne zagrożenie życia. Spis niepożądanych objawów, które powodują jest naprawdę spora. Zagrożone są wszystkie narządy w ciele. Stopień, z jakim wpływają na organizm, jest uzależniony od wielu czynników, m.in. stanu organizmu - wagi, wieku - składu dopalacza i jego rodzaju, toksyczności substancji, okoliczności (czy związek był np. zmieszany z alkoholem, narkotykami lub lekami, co znacząco zwiększa zagrożenie dla życia i zdrowia). Do objawów zatrucia dopalaczami możemy zaliczyć:

- bóle głowy, 

- bóle w klatce piersiowej, arytmia,

- bezsenność, 

- problemy z koncentracją, 

- stany lękowe.

Poważne objawy zatrucia dopalaczami uwzględniają także sytuacje zagrożenia życia - udar, niewydolność narządów, próby samobójcze, ataki agresji czy udar lub zawał. Substancje te są szczególnie groźne wśród osób, które chorują przewlekle - cukrzyków mają osłabiony układ odpornościowy lub są w grupie ryzyka (wieku dorastania lub seniorzy). Kluczem jest tutaj szybka reakcja na objawy i sprawne wezwanie profesjonalnej pomocy medycznej oraz dokładne przedstawienie stanu osoby poszkodowanej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top