W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci na rynek weszła fala nowych dopalaczy, które dokonały spustoszenia w całej Europie. Te znane substancje lub związki psychoaktywne przed nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w której uznano je za przestępstwo, obejmowały takie niebezpieczne substancje chemiczne, jak mefedron („miau miau” lub „sole do kąpieli”), które był przyczyną wielu zgonów (w tym bardzo głośnych zabójstw) i syntetycznego substytutu marihuany, który obecnie nęka obszary miejskie, pozostawiając niektórych użytkowników w stanie „zombie”. Środki te mają bardzo negatywny wpływ na psychikę i zdrowie człowieka. Jak pomóc osobie uzależnionej od dopalaczy?
Jeśli sądzisz, że dotyczy Cię uzależnienie psychoaktywne od dopalaczy, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do specjalisty. Poniżej znajduje się kilka dodatkowych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby poradzić sobie z początkowymi etapami nowego uzależnienia psychoaktywnego:
- Przyznaj, że masz problem z niewłaściwym użyciem nowych substancji psychoaktywnych.
- Bądź szczery ze swoimi przyjaciółmi i rodziną na temat swojego problemu - wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest bardzo ważne w procesie rehabilitacji i powrotu do zdrowia.
- Staraj się unikać pokus i negatywnych wpływów.
- Zaakceptuj, że proces dochodzenia do abstynencji od nowych substancji psychoaktywnych będzie trudny i przygotuj się na wprowadzenie znaczących zmian w swoim życiu.
Tutaj bardzo ważne jest przyznanie się do problemu. Bezpośredni kontakt z zaufanymi osobami - rodziną i przyjaciółmi. Ważna jest też świadomość, że wyjście z problemu to długotrwały proces, oparty o 12-stopniowy program walki z uzależnieniem stosowany w AA.
Jak pomóc osobie uzależnionej od dopalaczy? Ważna jest tutaj detoksykacja - to proces oczyszczania pacjenta z substancji zwanych „dopalaczami”. Jest to nieunikniony element przezwyciężenia uzależnienia i ma zasadnicze znaczenie, zanim uzależniony może rozpocząć terapię; może to jednak być zniechęcająca perspektywa, ponieważ często towarzyszą jej nieprzyjemne objawy odstawienia, gdy ciało i umysł uzależnionego dostosowują się do życia bez nadużywania substancji. W zależności od nasilenia objawów i konkretnego leku, od którego jesteś uzależniony, leki mogą pomóc w leczeniu najgorszych aspektów odstawienia. Terapia jest podstawowym elementem walki z uzależnieniem. Pacjent ośrodka po początkowym detoksie otrzyma terapię, której potrzebuje, aby zająć się pierwotnymi przyczynami uzależnienia. Oferowane są różnorodne modele terapii - ponieważ każdy przypadek uzależnienia jest wyjątkowy. Nie ma podejścia „terapii uniwersalnej”, a poszczególni pacjenci mogą potrzebować zbadania różnych podejść, zanim znajdą taki, który najlepiej odpowiada ich wymaganiom - zarówno w rozwiązaniach indywidualnych, jak i grupowych. Pozwala to każdemu pacjentowi na zbadanie swojej indywidualnej sytuacji, a jednocześnie czerpanie korzyści z doświadczeń i wiedzy innych, którzy zeszli z podobnych ścieżek uzależnienia.
Komentarze (0)