• 23 maja 2024

W ostatnich latach rośnie nadużywanie narkotyków syntetycznych. Wiele z tych substancji, zwykle nazywanych dopalaczami, jest sprzedawanych legalnie i pakowanych jako substancje kolekcjonerskie, sole do kąpieli, środki do czyszczenia ekranu lub środki do czyszczenia szkła. Podczas gdy wiele z tych substancji jest sprzedawanych jako tańsze, bezpieczniejsze alternatywy dla innych leków, dopalacze są często bardziej niebezpieczne i uzależniające niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy? 

Co to są dopalacze?

W naszym kraju, jako dopalacze uważa się produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie mieszczą się w liście ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Działają bardzo podobnie do narkotyków. Z czasem uzależniają i mają liczne efekty uboczne. Ich definicje są bardzo zróżnicowane. Jednak termin ten zazwyczaj opisuje każdą substancję wytworzoną przez zmianę lub naśladowanie właściwości chemicznych wcześniej istniejącego nielegalnego narkotyku, takiego jak morfina, kokaina lub marihuana.

Skutki zażywania dopalaczy

Obecnie istnieje szeroka gama dopalaczy, a kolejne są opracowywane regularnie. Ponieważ dostępnych jest tak wiele odmian, skutki działania dopalaczy mogą się znacznie różnić w zależności od konkretnej substancji, z którą są chemicznie podobne, a także od ich składu chemicznego i siły działania. Zasadniczo działanie dopalaczy jest podobne do działania narkotyku, z którym są chemicznie najbliżsi. Na przykład K2, który jest chemicznie podobny do marihuany i zwykle daje efekty porównywalne do marihuany. Jednak nawet dopalacze sprzedawane pod tą samą nazwą mogą mieć różne efekty, zwłaszcza gdy są tworzone nielegalnie. Na przykład ecstasy często łączy się z innymi substancjami, w tym metamfetaminą, efedryną i ketaminą. W zależności od konkretnej formuły działanie leku może się znacznie różnić. Ta zmienność i nieprzewidywalność jest dużą częścią tego, co sprawia, że ​​używanie dopalaczy jest tak ryzykowne, szczególnie w połączeniu z alkoholem lub innymi substancjami. To utrudnia odpowiedź na pytanie, jak leczyć uzależnienie od dopalaczy, gdyż znacząco zależy to od ich składu.  

Jak leczyć uzależnienie od dopalaczy?

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń związanych z używaniem substancji, uzależnienie od dopalaczy jest poważnym schorzeniem wymagającym profesjonalnego leczenia. Podobnie jak inne zaburzenia związane z używaniem substancji, uzależnienie od tego rodzaju narkotyków może pochłonąć prawie każdy aspekt życia danej osoby. Na szczęście przy odpowiednim leczeniu, możliwe jest wyjście z tego uzależnienia. Kompleksowa terapia może pomóc osobom zmagającym się z problemami poprzez bezpieczne wycofanie się objawów fizycznych, zrozumieć korzenie uzależnienia, rozwiązać wszelkie współwystępujące zaburzenia zdrowia psychicznego i rozwinąć umiejętności radzenia sobie z problemami, potrzebne do rozpoczęcia zdrowienia przez całe życie. W Polsce stosuje się metody wykorzystywane w leczeniu narkomanii i alkoholizmu. Najczęściej wybierane to:

- standardowa metoda leczenia uzależnień,

- społeczność terapeutyczna,

- psychoterapia i farmakologia,

- tzw. model Minnesota.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top