• 25 lipca 2024

Od kilku lat zauważany jest znaczny wzrost używania nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. Mimo mniej lub bardziej legalnej dostępności, substancje te nie są w żadnym razie bezpieczne. Przeciwnie, są często znacznie bardziej niebezpieczne niż ich tradycyjni odpowiednicy. Substancje te są znacznie silniejsze, a ze względu na brak kontroli jakości i ciągłe zmiany stosowanych związków, użytkownicy nie są w stanie dokładnie przewidzieć odpowiednich dawek ani wpływu, jaki te związki będą miały na umysł i ciała osób używających substancje. Te dopalacze zostały zidentyfikowane jako główny czynnik w dwóch przypadkach poważnej psychozy, w wyniku której osoby zostały przyjęte do szpitala. Uważano ich za tak chorych psychicznie, że stanowili zagrożenie dla siebie i innych osób. Dlaczego substancje te są tak popularne? Jaką rolę odgrywają dopalacze wśród młodzieży?

Dopalacze - jakie substancje odpowiadają za problem?

Dopalacze, zwłaszcza syntetyczne kannabinoidy, które naśladują działanie marihuany, ale są znacznie silniejsze, stały się również popularne wśród młodzieży. Grupy nastolatków doświadczyły niekorzystnych skutków psychologicznych tych leków i zauważyły, że ich styl życia prowadzi do pogorszenia ich zdrowia fizycznego. Były również doniesienia o osobach cierpiących na objawy uzależnienia, które są znacznie głębsze niż te zwykle związane z konopiami. Dopalacze są związkami sztucznymi, które naśladują działanie najczęściej używanych nielegalnych, tradycyjnych narkotyków (m.in. konopie, kokaina, amfetamina). Są one często nazywane dopalaczami, ponieważ producenci modyfikują formuły chemiczne, aby wytwarzać nowe chemikalia, które nie są zabronione na mocy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Poprzez ciągłe wprowadzanie drobnych zmian w stosowanych wzorach chemicznych producenci i dealerzy mogą być o krok przed prawem. W rezultacie preparaty te są legalnie sprzedawane jako produkty nienadające się do spożycia. 

Dopalacze  wśród młodzieży - zrozumienie problemu

Powszechnie stosowane dopalacze wśród młodzieży to: gaz, klej, leki bez recepty, Mefedron i Bubble, a także metoksetyna, znana również jako Mexxy i Roflcoptr. Wszystkie te substancje mają właściwości uzależniające i niosą ze sobą niepożądane skutki uboczne, które mogą powodować długotrwałe szkody dla zdrowia psychicznego i fizycznego użytkowników, ostatecznie ich stosowanie może doprowadzić do psychozy lub uszkodzenia wątroby. Niewiele wiadomo na temat wszystkich długoterminowych skutków, które mogą wynikać ze stosowania tak zwanych legalnych substancji o wysokiej zawartości, ale dotychczasowe dowody sugerują, że wszystkie są szkodliwe. Wiele narkotyków można wymieszać z innymi bardziej szkodliwymi lekami lub substancjami, aby uzyskać silniejszy efekt, czyniąc je bardziej uzależniającymi, dzięki czemu użytkownik wraca do sprzedawcy po więcej lub zwiększa marże zysku sprzedawców. Powszechnie nieporozumieniem jest to, że ponieważ narkotyk nie jest tradycyjny, nie może być szkodliwy ani uzależniający. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top