• 23 maja 2024

Termin designer drugs stał się popularny w latach 80. i 90. jako część sceny "rave" i "klubowej", która zaczęła się w tych dekadach. Termin "designer drugs" zbiegł się w czasie ze wzrostem popularności "designerskiego" wszystkiego - od odzieży, przez wystrój domu, po farmaceutyki. Ale dopalacze nie zostały nazwane na cześć projektantów, ale raczej "zaprojektowane", aby uniknąć zabezpieczeń prawnych poprzez wywoływanie skutków podobnych do tych, które są uważane za zbyt niebezpieczne, aby były legalne.

Pierwotnie termin ten był używany w odniesieniu do leków, które zostały celowo stworzone, aby naśladować starsze narkotyki, ale o nieco zmienionej strukturze chemicznej, w celu obejścia praw dotyczących narkotyków. Narkotyki te były niesprawdzone, często wytwarzane w niekontrolowanych tajnych laboratoriach i były niezwykle niebezpieczne i nieprzewidywalne w skutkach. Epidemia metamfetaminy i wynikające z niej problemy fizyczne, psychologiczne i społeczne ostatniej dekady wyrosły z ruchu projektantów narkotyków.

Wiele potencjalnych zmian prawnych dotyczących używania narkotyków

Rekreacyjne zażywanie narkotyków i nowa interpretacja

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił ogromny wzrost zażywania narkotyków rekreacyjnych w klubach nocnych i raves, szczególnie takich markowych narkotyków jak ecstasy i amfetaminy. W związku z tym coraz częściej używa się terminu "designer drugs" jako terminu "club drugs", który może być lub nie być dopalaczem zgodnie z jego pierwotnym znaczeniem. W szczególności ecstasy, amfetaminy i halucynogeny, takie jak LSD, GHB, ketamina, Rohypnol (leki na gwałt) i PCP, są powszechnie określane jako dopalacze.

Niektóre leki na receptę, które mają przewidywalne i, w niektórych przypadkach, pożądane skutki, są często włączone do kategorii leków projektanta, chociaż nie są one projektantem leków przez pierwotnej definicji. Popularne leki projektant narkotyków obejmują leki uspokajające i zaburzenia erekcji, takie jak Viagra, który jest często używany w połączeniu z mety w partii i sesji gry. Chemicznie podobne syntetyczne wersje tych leków, które pasują do oryginalnego znaczenia leków projektanta, mogą być również stosowane.

Narkotyki gejowskie, obok powszechnie znanych narkotyków, takich jak kokaina i metaamfetamina, stały się również ważną częścią sceny klubów gejowskich i sceny party-and-play, która w ciągu ostatnich kilku lat zyskała na popularności i wzbudziła ogromny niepokój. Party and play były związane z celowym, lekkomyślnym i niezamierzonym przenoszeniem wirusa HIV, gdy uczestnicy są pod wpływem mety w szczególności.

Pomysł, że narkomani mogą kontrolować i modyfikować swój stan psychiczny do woli, na przykład godzinami tańczyć na ecstasy, a następnie "schodzić" ze środkiem uspokajającym, takim jak Valium, przemówił do wielu osób, które czuły się upoważnione do "projektowania" własnego lub czyjegoś stanu psychicznego za pomocą narkotyków. Wielu z nich poczuło, że to wyzwoliło ich od tradycyjnych wyobrażeń o tym, że narkomani są bezsilni wobec swojego uzależnienia.

Rzeczywistość dopalaczy

Realia projektowanych leków są często niezwykle nieprzewidywalne, zarówno pod względem zawartości chemikaliów, jak i efektów.

Zakup u dilera narkotyków nie daje żadnej gwarancji, że otrzymasz żądany lek.

Wiele zatruć i przedawkowań nastąpiło w wyniku złego osądu w zakresie stosowania nielegalnie nabytych leków i nadużywania leków na receptę.

Leki konstruktorskie stwarzają trudności w leczeniu, szczególnie w początkowych ostrych fazach. Nie wiedząc, co jest przyczyną odurzenia człowieka, trudno jest prawidłowo podać odpowiednie leki. Wiele dopalaczy jest również uzależniających.

W ostatnich latach obserwuje się odradzanie się markowych leków sprzedawanych przez Internet, zwłaszcza syntetycznych wersji Viagry, marihuany i sterydów anabolicznych. Te syntetyczne wersje uznanych leków niosą ze sobą wszelkie ryzyko związane z oryginałami i nie tylko. I niezależnie od obietnic "prawnych" wzlotów, organy ścigania coraz częściej rozprawiają się z narkotykami sprzedawanymi jako uznane leki, niezależnie od rzeczywistej zawartości chemikaliów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top