• 22 kwietnia 2024

Istnieje rosnący problem narkomanii. Sytuacji nie ułatwia nowy rynek substancji psychoaktywnych - dopalaczy. Narkotyki te od strony chemicznej naśladują swoje tradycyjne odpowiedniki. Jednak ich nie do końca znany skład chemiczny powoduje, że są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, którzy po nie sięgają. Producenci wykorzystują luki prawne oraz możliwości chemiczne wytwarzania tych substancji, by przemycać je w miarę legalnie do ulicznej sprzedaży. Ustawodawstwo zakazuje obecnie produkcji, sprzedaży lub dystrybucji wszelkich substancji psychoaktywnych, których nie ma na przepisanej przez rząd liście wyłączeń, wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz liście do rozporządzenia ministra zdrowia. Jakie są rodzaje dopalaczy i jak one działają?

Dopalacze - zagrożenie

Rynek jest obecnie zalany niekończącą się ilością legalnych substancji o wysokiej zawartości substancji psychoaktywnych, których ludzie używają, bez względu na związane z tym niebezpieczeństwa. Ludzie, którzy regularnie używają tych substancji, często robią to w oparciu o fałszywe przekonanie, że narkotyki nie są tak szkodliwe jak ich nielegalne odpowiedniki. Nic nie może być dalej od prawdy. Dopalacze są wyjątkowo niebezpieczne, jeśli bez żadnego innego powodu fakt, że nikt tak naprawdę nie wie, co w nich jest. Producenci wykazali na podstawie swoich wcześniejszych działań, że tak naprawdę nie dbają o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników, aby mogli umieścić w swoich produktach prawie wszystko. Jakie są rodzaje dopalaczy, które można znaleźć na rynku?

Rodzaje dopalaczy - groźne substancje

- Spice - to rodzaj syntetycznego kannabinoidu. Pierwotna wersja przypominała klasyczną marihuanę, jednak jej kolejne wersje okazały się być bardziej niebezpieczne i miały bardziej długotrwałe działanie.

- Exodus Damnation - to kolejny syntetyczny kannabinoid, który uważa się za silniej reagujący z mózgiem niż naturalne konopie indyjskie. 

- Mefedron - jest silnym stymulantem o działaniu podobnym do amfetaminy. Niewiele wiadomo na temat długoterminowych skutków tego leku.

- Benzo Furia - ten lek bierze swoją nazwę od faktu, że jest wytwarzany przy użyciu związków benzofuranu, które działają jako stymulanty. 

- N-Bomb - istnieją różne leki z różnych związków, które działają jak halucynogeny. Substancje te są podobne do LSD pod względem działania halucynogennego.

- Devils Weed - jest to kolejny silny syntetyczny kannabinoid. Produkt jest często pakowany i sprzedawany jako kadzidło lub ziołowe mieszanki do palenia.

- Etizolam - jest zatwierdzonym lekiem w kilku krajach, w tym w Japonii i Indiach. Jest to bardzo uzależniający środek uspokajający, który może być śmiertelny, jeśli zostanie zmieszany z innymi środkami depresyjnymi, takimi jak alkohol. 

- Metoksetamina - metoksetamina jest kolejnym lekiem halucynogennym, który jest bardzo podobny do uspokajacza dla zwierząt. Jej działanie naśladuje PCP, gdy jest stosowany rekreacyjnie, i ma ze sobą bardzo duży potencjał przedawkowania z powodu jego mocy, nawet w małych dawkach.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top