• 21 listopada 2024

Dopalacze to nieformalne określenie nowych substancji psychoaktywnych, narkotyków syntetycznych, które odkryto poprzez eksperymenty na strukturze chemicznej istniejących narkotyków, legalnych lub nielegalnych. Są one tworzone w ukrytych lokalizacjach i domowych laboratoriach oraz sprzedawane online lub na ulicy. Liczba dostępnych dopalaczy jest stale zmieniana i rośnie, co utrudnia kontrolowanie ich przez organy ścigania. Dopalacze mają też bardzo duży i negatywny wpływ na organizm. Jak działają dopalacze? Leczenie farmakologiczne i inne formy detoksu pomagają oczyścić z nich organizm. W jaki sposób?

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze zazwyczaj sprzedawane są jako środki i produkty nienadające się do spożycia lub jako produkty kolekcjonerskie. Z tego powodu często wymykają się przepisom prawnym przeciwdziałającym narkomanii. Mało tego, częstym przypadkiem jest, że są znacznie groźniejsze od ich tradycyjnych pierwowzorów i nie docenia się ich efektów ubocznych. Nawet jeśli dopalacze są sprzedawane jako konkretne substancje pod konkretnymi nazwami, nie można do końca stwierdzić, które związki chemiczne występują w ich składzie. Trzy główne kategorie dopalaczy to:

 

- Syntetyczne kannabinoidy.

- Syntetyczne środki pobudzające.

- Syntetyczne halucynogeny.

 

Dopalacze – leczenie farmakologiczne i terapie uzależnień

W literaturze medycznej póki co istnieje mało publikacji poświęconych leczeniu osób uzależnionych i będących długotrwale pod wpływem dopalaczy. Istnieje duża luka w wiedzy na temat ich formuł chemicznych oraz ich metabolizmu w ciele człowieka. Co gorsza, spora większość nowych dopalaczy nie może zostać wykryta za pomocą samych badań moczu lub krwi - wszystko przez brak osadów – leczenie farmakologiczne jest w takim wypadku utrudnione.

Gdy pacjent jest stabilny, jest monitorowany pod kątem objawów odstawienia i odpowiednio leczy się te objawy. Oprócz detoksykacji, stosuje się terapię 12-kroków znaną z programu AA, psychoterapię, w tym terapię poznawczo-behawioralną, które mają na celu zmianę negatywnych myśli, postaw i zachowań, blokujących powrót do zdrowia oraz leczenia pierwotnej przyczyny uzależnienia. Pacjentów uczy się zapobiegania nawrotom, a członkowie rodziny również uczestniczą w sesjach terapeutycznych, by wspierać osoby uzależnione. 

Dopalacze - leczenie farmakologiczne

Aby leczenie przebiegało prawidłowo, często uwzględnia się wprowadzenie środków farmakologicznych. Leki mają łagodzić stany, które towarzyszą odstawieniu substancji psychoaktywnej, zmniejszają uczucie “głodu” wobec związku, który uzależnił organizm. Uzależnienie od dopalaczy wiąże się z dostarczaniem coraz większych dawek. W takim przypadku szybko zmniejsza się doświadczenie  objawów, wywoływanych przez substancję na początku, takich jak rozluźnienie, nadmiar energii, zmiana humoru, co może być źródłem przedawkowania i poważnego zatrucia. Z racji niepewnego pochodzenia substancji, ważny jest szybki detoks. W jego trakcie uzupełnia się brakujące płyny i elektrolity za pomocą kroplówek. Podaje się też witamin z grupy B oraz sole mineralne, zmniejszając w ten sposób występowanie zespołu abstynencyjnego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top