• 22 czerwca 2024

Dopalacze, zwane również syntetykami, są substancjami produkowanymi laboratoryjnie, które zostały zaprojektowane tak, aby naśladować farmakologiczne skutki ograniczonego prawnie, zabronionego leku. Ponieważ syntetyki są nielegalne, to są zazwyczaj produkowane w "podziemnych" lub tajnych, nielegalnych laboratoriach. Podczas tworzenia leków syntetycznych, pewne pierwiastki i właściwości chemiczne oryginalnego leku są zmieniane, co ma inny wpływ na mózg lub zachowanie niż ten, który wytwarza oryginalny lek. Niestety, pomimo negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia wynikających z zażywania takich syntetycznych leków produkowanych w laboratoriach, Globalny Sondaż Narkotykowy donosi, że w 2014 roku około 20% osób w USA miało kontakt z narkotykami syntetycznymi. To jedna na pięć osób, które użyły jakiejś formy narkotyku syntetycznego tylko w 2014 roku.

Jakie są niektóre rodzaje dopalaczy?

Amerykańska Agencja ds. Egzekwowania Narkotyków, DEA, klasyfikuje dopalacze jako substancje psychoaktywne (NPS). Istnieją setki różnych rodzajów narkotyków, ale aby uprościć rzeczy, istnieją trzy główne rodzaje syntetycznych narkotyków, w których większość syntetyków wchodzą w zakres:

 • Syntetyczne katynony: ten rodzaj designerskiego leku działa jako środek pobudzający poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i/lub dopaminy w mózgu, co z kolei aktywuje centrum nagród w mózgu poprzez zwiększenie poczucia szczęścia i przyjemności lub uwagi i motywacji. 
 • Syntetyczne kannabinoidy: naśladują efekty marihuany, syntetyczne kannabinoidy pracują na tych samych receptorach komórek mózgowych co THC. Różnica między dopalaczem i marihuaną, to m.in. efekty i intensywność. Syntetyczne kannabinoidy mają znacznie większą intensywność niż jej odpowiednik marihuany, a w efekcie obejmują znacznie silniejszy poziom relaksu, podwyższony nastrój, zmienioną percepcję, a nawet obejmują niektóre objawy psychozy. 
 • Syntetyczne fenyloaminy: skategoryzowane jako halucynogen, ten rodzaj narkotyków wpływa na mózg poprzez zmianę rzeczywistości poprzez sensoryczne wejście (wzrok, dźwięk, smak i dotyk). Ponadto mogą wystąpić uczucia "oderwania" od ciała lub posiadania "niewyraźnych zmysłów", takie jak "degustacja widoków" lub "odczuwanie kolorów". 


Skategoryzowane w głównych kategoriach narkotyków są nazwy bardziej powszechne w głównym nurcie wiadomości, szczególnie znany z nagłówków, jak używanie narkotyków syntetycznych jest na wzrost:

 • MDMA (Ecstasy, XTC, lub "E"): klasyfikowany jako amfetamina, ten empatogen powoduje zaburzenia emocjonalne i społeczne w organizmie użytkownika. 
 • Molly: "czystsza" postać MDMA, rzekomo produkowana bez amfetaminy, jednak ze względu na brak regulacji dotyczących produkcji syntetycznych leków, nie można stwierdzić, czy użytkownik otrzymuje czyste MDMA.
 • Sole do kąpieli: stworzone w formie proszku, sole do kąpieli zostały stworzone, aby naśladować działanie metamfetaminy.
 • Syntetyczna marihuana: znana również jako "K2" lub "Przyprawa", syntetyczna marihuana jest nadużywana poprzez palenie. Główne składniki tego narkotyku zostały zakazane, ponieważ użytkownik zostały uznane za psychotyczne reakcje, takie jak paranoja, lęk i halucynacje podczas konsumpcji tych składników.
 • Żwir: zawierający mieszaninę soli kąpielowych, metamfetaminy i klonopiny, żwir okazał się mieć ślady azotanu amoniaku, łatwopalnego środka chemicznego w nawozie. Oczywiście, mieszanina ta może spowodować poważne, a nawet śmiertelne szkody dla użytkownika.
 • Krokodyl: niezwykle uzależniający i zabójczy, Krokodyl zawiera składniki, które naśladują haj produkowany z heroiny. Wykazano, że Krokodil ma na liście składników benzynę i rozcieńczalnik do farb.
 • 25i (lub "Nbomb" lub "Uśmiech"): ten designer narkotyków naśladuje psychodeliczne substancje, takie jak LSD lub "kwas". Przyjmowanie tego leku jest niezwykle niebezpieczne, nawet śmiertelne w dużych dawkach.

Ta lista nie jest wyczerpująca, ponieważ istnieją setki różnych rodzajów markowych leków. Jak w przypadku każdego dopalacza, intencją jest naśladowanie skutków narkotyków, które są nielegalne. Wiele z nich ma podobne skutki jak kokaina lub inne używki, jednak kanabinoidy, te, które naśladują marihuanę, są najbardziej popularne i powszechnie nadużywane spośród wszystkich narkotyków. Oprócz popularności od skutków i dostępności narkotyków syntetycznych, te typy narkotyków są znane z niewykrywalne z testowania narkotyków, co czyni go jeszcze bardziej popularne dla osób grających w amatorskich lub pro-sportowych zespołów, które nie mogą grać, jeśli nie uda im się badanie narkotyków.

Jakie są niebezpieczne skutki uboczne dopalaczy?

Jednym z największych zagrożeń związanych z przyjmowaniem leków syntetycznych jest brak standardów produkcji, co oznacza, że bez obowiązujących przepisów nie ma pewności, co dany lek może zawierać. W związku z tym stwarza to znacznie większe ryzyko przedawkowania i ewentualnej śmierci. Każdy lek ma unikalny, niekorzystny wpływ na organizm. Na przykład MDMA, może powodować nadciśnienie tętnicze, problemy sercowe i hipotermię, a każdy z nich może prowadzić do zgonu użytkownika. Ponadto MDMA może powodować poważne psychologiczne skutki uboczne, takie jak depresja, lęk i wyczerpanie. W przypadku soli do kąpieli, które często zawierają pestycydy i środki grzybobójcze, użytkownicy mogą doświadczyć intensywnych czarów strachu, lęku, dezorientacji, a także halucynacji i innych poważnych lub śmiertelnych skutków ubocznych. Długotrwałe stosowanie Krokodilu może prowadzić do gnicia skóry i organów oraz do śmierci. Ponadto, przyjmując duże dawki syntetycznego leku 25i, użytkownik może doświadczyć poważnych napadów drgawek, paranoi, strachu i paniki, i jak wspomniano wcześniej, prawdopodobnie śmierci.

Inne potencjalne krótko- lub długoterminowe skutki leków syntetycznych obejmują:

 • Amnesia
 • Ataki paniki
 • Mdłości/ wymioty
 • Zwiększone lub zmniejszone ciśnienie krwi
 • Coma
 • Stałe problemy poznawcze

Czy dopalacze uzależniają?

Ktoś, kto używa designerskich narkotyków ma możliwość stać się fizycznie uzależniony lub uzależniony od narkotyków, zwłaszcza jeśli użytkownik konsekwentnie nadużywa narkotyków syntetycznych przez długi okres czasu. Niektóre powszechne oznaki uzależnienia od dopalaczy obejmują:

 • Izolowanie lub unikanie przyjaciół i rodziny
 • Ekstremalne, często intensywne, wahania nastroju
 • Mając problemy z pamięcią
 • Spanie za dużo lub za mało
 • Wychodząc z drogi, by znaleźć więcej narkotyków
 • Wydawanie dużych ilości pieniędzy na dopalacze
 • Posiadanie nietypowych trudności w pracy/szkole
 • Problemy z relacjami
 • Zmiany w zachowaniu lub wyglądzie

Objawy odstawienia mogą wystąpić, jak w przypadku każdego leku, który jest nadużywany, zwłaszcza gdy stosowanie zostanie nagle przerwane lub drastycznie ograniczone. Objawy odstawienia od używania narkotyków syntetycznych mogą być różne, ale mogą być różne:

 • Trudności z koncentracją
 • Poważna depresja
 • Drżenia lub skurcze mięśni 
 • Trudności lub niemożność zasypiania
 • Utrata apetytu

W celu złagodzenia ewentualnych poważnych objawów odstawiennych należy koniecznie zwrócić się o fachową poradę medyczną przy rozważaniu detoksykacji leków syntetycznych.

Jak uzyskać pomoc, jeśli jesteś uzależniony od dopalaczy

Jeśli ty, lub ktoś, kogo znasz, korzysta z syntetycznych narkotyków, konieczne jest, aby przezwyciężyć swoje uzależnienie poprzez poszukiwanie medycznie bezpieczny protokół detoksykacji przez albo iść do centrum rehabilitacji narkotyków lub zobaczyć się z lekarzem. Uczęszczanie do ambulatoryjnej placówki lecznictwa zamkniętego/ intensywnej terapii odwykowej może pomóc w odkryciu podstawowych przyczyn nadużywania narkotyków w pierwszej kolejności, takich jak radzenie sobie z emocjonalnym stresem lub urazem, w celu zapobiegania przyszłemu używaniu narkotyków. Ponieważ dopalacz może powodować wiele niepożądanych skutków fizycznych i psychologicznych dla użytkownika, poszukiwanie pomocy przy pierwszych oznakach nadużycia jest niezbędne. Uzyskanie pomocy, której potrzebujesz teraz, ustawi Cię na dożywotnią trzeźwość, w której używanie narkotyków nie będzie już definiowało Ciebie. Skontaktuj się z ambulatoryjną placówką rehabilitacyjną, aby uzyskać pomoc, której potrzebujesz i na którą zasługujesz.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top