• 25 lipca 2024

Na świecie dynamicznie rozwija się nowy rynek narkotyków syntetycznych znanych w Polsce jako dopalacze. Rząd i służby mają z nimi problemy, gdyż ciągle wymykają się przepisom, a ich skład nie jest do końca poznany. Są to mocno uzależniające substancje psychoaktywne, które wydają się być znacznie bardziej niebezpieczne niż tradycyjne narkotyki - wszystko dlatego, że niewiele o nich wiemy, a jeszcze niedawno, w ogóle nie były dostępne na rynku. Choć państwo próbuje reagować (nowelizacja o przeciwdziałaniu narkomanii), problem nadal wydaje się być pilny i istotny. Od czego w dopalaczach można się uzależnić? Jakie niosą ze sobą zagrożenia?

Dlaczego dopalacze mają wzięcie?

Wśród osób zażywających narkotyki istnieje pokusa, aby spróbować dowiedzieć się, jakie są najbardziej uzależniające dopalacze. Raz, by doświadczyć czegoś nowego, dwa, aby można było uniknąć tych najgroźniejszych. Niestety nie ma sprawdzonego sposobu, aby się dowiedzieć, jak przedstawia się rzeczywista sytuacja. Próba ustalenia uzależniającego charakteru tych substancji do celów porównawczych jest utrudniona przez wiele rzeczy. Po pierwsze, żaden z legalnie dostępnych produktów nie jest wytwarzany według jednego znanego przepisu. Wszyscy, którzy produkują dopalacze, mają określone sposoby działania - w tym związki, których używają i ich proporcje podczas ich mieszania. Pod tym względem dopalacze nie są jak heroina ani kokaina. Heroina i kokaina to znane tradycyjne narkotyki, które można łatwo zmierzyć; dopalacze to nieznane jednostki, których oszacowanie jest prawie niemożliwe. Po drugie, zbyt wiele substancji jest regularnie wprowadzanych, aby nadążyć za ich składem. Zanim władze zidentyfikują nowy narkotyk i uzyskają próbki do analizy chemicznej, dziesiątki innych już weszło na rynek. Kto wie, który z nich będzie bardziej uzależniający niż poprzedni narkotyk? Dlatego trudno ustalić od czego w dopalaczach można się uzależnić.

Od czego w dopalaczach można się uzależnić - zagrożenie

Ponieważ dopalacze nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi, nie zostały na nich przetestowane, w związku z czym nie można ich bezpiecznie przyjmować. Są one powiązane z uszkodzeniami mózgu, napadami padaczkowymi, problemami ze zdrowiem psychicznym, problemami z sercem i śmiercią. Ryzyko jest większe dla tych, którzy mieszają dopalacze z innymi narkotykami lub alkoholem. Zamiast patrzeć na pojedyncze produkty w celu ustalenia najbardziej uzależniających dopalaczy, sensowniej jest patrzeć na różne kategorie, do których należą wszystkie te narkotyki, podzielone ze względu na profil ich działania. Kategorie to:

- Syntetyczne kannabinoidy.

- Leki pobudzające.

- Leki halucynogenne.

- Narkotyki.

- Leki uspokajające.

Podobnie jak w przypadku innych wstrzykiwanych leków, osoby wstrzykujące dopalacze są narażone na zakażenia, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C lub HIV, jeśli korzystają ze wspólnych igieł lub strzykawek oraz licznych powikłań natury krążeniowej lub septycznej, wynikających z obniżonej odporności organizmu. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top