• 22 czerwca 2024

Aby ocenić skalę zagrożenia, jakie stanowią legalne dopalacze, zachęcamy do zapoznania się ogólnodostępnymi w sieci raportami. Wynika z nich, że mężczyźni w wieku dwudziestu lat są najbardziej narażeni na śmierć z powodu podjęcia legalnych dopalaczy. Dane pokazują, że liczba zgonów związanych z dopalaczami wzrosła ponad trzykrotnie od dekady. Dane pokazują także, że średni wiek zgonów z udziałem dopalaczy wynosi 28 lat. To około dziesięć lat mniej niż średnia w przypadku tradycyjnych narkotyków, takich jak heroina i kokaina. Niestety wśród młodych ludzi powszechne jest błędne przekonanie, że dopalacze są bezpieczne właśnie dlatego, że są legalne. Pokutuje tutaj brak świadomości. Jakie są skutki uboczne zażywania dopalaczy? Na co należy zwrócić uwagę?

Jakie są skutki uboczne zażywania dopalaczy? Podstawowe informacje

Efekty korzystania z dopalaczy są zależne od rodzaju substancji, który są zażywane. Zasadniczo istnieją trzy kategorie legalnych dopalaczy. Obejmują one stymulanty, psychodeliki oraz środki uspokajające. Dopalacze uznawane za stymulanty mają na celu naśladowanie skutków tradycyjnych narkotyków (np. amfetamina i kokaina). Substancje te powodują, że osoba biorąca czuje się się pełna energii i euforii. Dopalacze klasyfikowane jako środki uspokajające mają na celu naśladowanie skutków tradycyjnych narkotyków, takich jak konopie indyjskie i benzodiazepiny. Te substancje są znane z tego, że powodują uczucie relaksacji. Legalne dopalacze klasyfikowane jako psychodeliki mają naśladować skutki ketaminy czy LSD. Wiemy już jak działają, a jakie są skutki uboczne zażywania dopalaczy?

Jakie są efekty uboczne stosowania dopalaczy? Co dzieje się z ciałem?

Dopalacze są szczególnie niebezpieczne w połączeniu z innymi substancjami, takimi jak alkohol. Ponadto wiele dopalaczy sprzedawanych w Europie jest produkowanych w azjatyckich fabrykach, w których standardy higieniczne i produkcyjne są słabe. Oznacza to, że nie wiadomo z czego zrobione są dopalacze. Badania wykazały, że te substancje często zawierają nielegalne związki, które powodują szereg problemów zdrowotnych, gdy są spożywane w większych ilościach. Mogą wywoływać one silne reakcje fizyczne, zdrowotne i psychiczne:

- podniecenie,

- paranoję,

- senność,

- śpiączkę,

- śmierć.

Jakie ryzyko wiąże się z braniem dopalaczy?

Poniżej znajduje się pięć najważniejszych zagrożeń związanych z dopalaczami. Niektóre z tych zagrożeń mają charakter krótkoterminowy, podczas gdy inne mogą wynikać wyłącznie z długoterminowego, ciągłego uzależnienia. Można całkowicie uniknąć ich efektów ubocznych rezygnując z zażywania dopalaczy. Pamiętaj:

- Nigdy nie możesz być pewien, z czego dokładnie są zrobione dopalacze.

- Ryzyko zwiększa się podczas łączenia substancji z alkoholem lub narkotykami.

- Ponieważ dopalacze zmniejszają zahamowania, prawdopodobnie zaangażujesz się w ryzykowne działania (np. jazda pod wpływem).

- Dopalacze mogą prowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu.

- Dopalacze mogą powodować długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top