• 20 kwietnia 2024

7 Drogi Niezdrowe relacje i nadużycia związane z substancjami są powiązane

Przekazane dnia 8 lutego 2016 r.

#NowIsTheTime to end domestic violence and related substance abuse.

Jessica Yaffa, przewodnicząca The San Diego Domestic Violence Council i założycielka/przewodnicząca No Silence No Violence, rozpoczęła serię ogłoszeń publicznych we współpracy z San Diego Chargers. Kampania ma na celu zachęcenie dorosłych do uczenia dzieci o zdrowych relacjach i zmniejszeniu przemocy domowej. Chcielibyśmy pójść o krok dalej i zastanowić się, jak ta sprawa wygląda, gdy dodaje się do niej narkotyki.

"Brutalne związki mogą mieć długotrwałe skutki dla nastolatków" - powiedziała Bonnie Dumanis, prokurator okręgowy hrabstwa San Diego. "Nastoletnie ofiary brutalnych związków są bardziej narażone na ryzyko uzależnienia, problemy ze zdrowiem psychicznym i dalszą przemoc domową".

Niezdrowe związki i narkomania są bardzo poważnymi tematami. Dość często okazuje się, że te dwie sprawy idą w parze. Dzięki pracy, jaką wykonaliśmy z klientami w Restoration Inn, znaleźliśmy najlepszą szansę na udany powrót do zdrowia jest leczenie zarówno uzależnienia, jak i skutków niezdrowego związku w tym samym czasie. Zauważyliśmy również, że czasami klienci nie zdają sobie sprawy, że istnieje między nimi związek. Aby pomóc Ci rozpoznać, czy dzieje się to w Twoim własnym życiu, przyjrzymy się różnym sposobom powiązania między nadużywaniem substancji i niezdrowymi relacjami.

1. Nastolatki mogą zacząć używać narkotyków, alkoholu lub jedzenia, aby poradzić sobie z negatywnymi uczuciami wynikającymi z niezdrowego związku z chłopakiem lub dziewczyną.

Dzięki substancjom często łatwo dostępnym na poziomie szkoły średniej, łatwo jest przejść na substancje, aby poradzić sobie z negatywnymi doświadczeniami w niezdrowym związku. Poza presją rówieśników wynikającą z normalnych doświadczeń w szkole średniej, nastolatek w niezdrowym związku może mieć dodatkową motywację do rozpoczęcia używania i/lub picia, aby psychicznie uniknąć awersyjnej sytuacji. Leczenie będzie dotyczyło zarówno negatywnego związku, jak i nadużywania substancji. Ważne jest, aby poszukiwać świadczeniodawcy z doświadczeniem w leczeniu tej populacji, ponieważ problemy w tym wieku mogą stanowić kilka wyjątkowych wyzwań w leczeniu.

Dowiedz się więcej na temat związku między przemocą w związkach a nadużywaniem substancji.

2. Dzieci mogą używać narkotyków, alkoholu lub żywności, aby poradzić sobie z niezdrowymi i/lub nadużywanymi relacjami między rodzicami.

Nie wszystkie dzieci są narażone na przemoc w ich własnych związkach. Czasami (być może częściej) dzieci są faktycznie narażone na nadużycia, obserwując relacje między rodzicami. Niezwykle stresujące dla dzieci jest obserwowanie, jak ich rodzice są wobec siebie nawzajem wykorzystywani werbalnie, emocjonalnie, fizycznie lub w inny sposób, a dzieci mogą zacząć używać, pić lub nawet przejadać się, by poradzić sobie z tymi negatywnymi uczuciami. W tej sytuacji leczenie będzie musiało zająć się relacjami z rodzicami i używaniem przez dziecko, jak również problemami dziecka wynikającymi z negatywnych interakcji między rodzicami.

3. Rodzice mogą stosować zachowania uzależniające, by poradzić sobie z byciem w niezdrowym związku.

Tak jak nastolatek zaangażowany w niezdrowy związek może zwrócić się do narkotyków, alkoholu i/lub żywności, tak i rodzic(e) może (mogą) poradzić sobie w ten sposób. Leczenie dotyczy relacji z rodzicami, bada zdrowsze sposoby nawiązywania relacji (lub określa, czy relacja jest niebezpieczna i powinna zostać zakończona), a także zajmuje się kwestią nadużywania substancji.

4. Wykorzystując zachowania uzależniające do radzenia sobie z nimi, rodzice uczą swoje dzieci radzenia sobie w niewygodnych okolicznościach, zwracając się do zachowań uzależniających.

W przypadku rodzica odwracającego się uzależniających zachowaniach radzić sobie z niezdrowym związkiem (patrz #4), nawet jeśli dziecko nie jest narażone na negatywny związek sam, są prawdopodobni narażeni rodzice używać i/lub pić, nawet jeśli to właśnie znaczy widzieć ich rodzica pod wpływem substancji. Poprzez używanie substancji uczestniczących w zachowaniach uzależniających jako mechanizmu radzenia sobie w sytuacjach awersyjnych, rodzice modelują to zachowanie w stosunku do swoich dzieci. W ten sposób dzieci uczą się, że picie/używanie jest akceptowalnym sposobem poruszania się po niewygodnych dla nich doświadczeniach życiowych. Nie musi to być wyraźna lekcja - samo dorastanie wokół tego nauczy dziecko, że jest to jeden ze sposobów radzenia sobie z tym problemem. Leczenie polegałoby na zwróceniu uwagi na picie/używanie alkoholu przez rodziców, na ich negatywne relacje, a także na terapii, dzięki której dziecko nauczyłoby się zdrowszych, bardziej skutecznych umiejętności radzenia sobie w życiu.

Dowiedz się, jak niezdrowe relacje mogą wpływać na twoje ciało.

5. Często zdarza się, że sprawca nadużycia w relacji może go wykorzystywać, co zwiększa jego skłonność do niewłaściwego zachowania.

Często, w przypadku nadużyć, sprawca używa substancji (może jako metody radzenia sobie z własnymi awersyjnymi doświadczeniami), co przyczynia się do zwiększenia nadużyć, w tym przemocy. Leczenie w tym przypadku angażowałoby sprawcę, pomagając mu w rozwiązaniu problemu uzależnienia, jak również w rozwiązaniu wszelkich ukrytych urazów, które mogą prowadzić do powstania cyklu nadużyć. Ponadto osobie lub osobom, które dopuściły się nadużycia, zaleca się poszukiwanie terapii, która pomoże im w rozwiązaniu wszelkich traumatycznych problemów związanych z nadużyciem.

6. W przypadku, gdy osoba nadużywająca używa substancji, nierzadko wywiera presję na swoją ofiarę, aby używała ich razem z nią.

Nadużycie często wynika z konieczności kontrolowania innej osoby. Jednym ze sposobów, w jaki ktoś może zapewnić sobie kontrolę nad inną osobą, jest wywieranie na nią presji, aby używała substancji, których w przeciwnym razie nie używałaby. Może to obejmować zmuszanie ofiary do upijania się lub używania nielegalnych substancji. Leczenie w tym przypadku byłoby odpowiedzią na zwyczaje związane z używaniem substancji przez sprawcę i wszelkie związane z tym urazy. Leczenie może również ocenić nawyki korzystania z substancji przez ofiarę w celu określenia stopnia uzależnienia (jeśli takie istnieje), ocenić uzależnienie, jeśli zostanie stwierdzone, że jest to problem, a także zająć się traumą spowodowaną przez nadużycie. Wszystkie inne osoby zaangażowane w sytuację (jeśli dzieci były świadkami przemocy itp.) powinny również skorzystać z terapii.

7. Używanie narkotyków lub alkoholu może skutkować nadużyciem, tak jak w przypadku gwałtu.

Używanie narkotyków i/lub alkoholu może stwarzać okazję do nadużyć, jak w przypadku gwałtu. W przypadku osoby, która się odurzy i zemdleje lub postawi się w innej sytuacji kompromitującej, nie jest już w stanie zapewnić sobie ochrony. Stwarza to okazję do niepożądanych postępów seksualnych, a nawet gwałtu. Co więcej, ktoś, kto pije i używa, może znaleźć się w sytuacji, w której podejmuje złe decyzje, dokonuje niechcianych postępów seksualnych, a nawet w pełni wykorzystuje kompromitującą sytuację. Leczenie może polegać na przyjrzeniu się czynnikom powodującym chęć do picia/używania alkoholu do tego stopnia, że nie podejmuje się już dobrych decyzji. Często zdarza się, że istnieją ukryte przyczyny tego rodzaju zachowań, które należy zbadać i zbadać.

Ważne jest, aby zbadać wzajemne oddziaływanie pomiędzy niezdrowymi relacjami a nadużywaniem substancji. W przypadkach, w których oba te czynniki występują, idealnym rozwiązaniem jest jednoczesne ich leczenie, aby osiągnąć maksymalny efekt terapeutyczny. Rodzice i dorośli powinni oceniać wszelkie niezdrowe związki, zarówno własne, jak i dzieci, a także wszelkie współwystępujące narkotyki i eliminować je obie. Naszym zadaniem jako dorosłych jest chronić siebie i nasze dzieci i w razie potrzeby szukać pomocy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top