• 22 czerwca 2024

Dopalacze to określenie, które przyległo do szerokiej gamy produktów narkotykowych wytwarzanych syntetycznie i naśladujących tradycyjne narkotyki. Są dostępne w postaci sypkiej, płynnej i stałej. W ich skład wchodzą bliżej nieznane psychodeliczne chemikalia, które są groźne dla życia i zdrowia, z których niektóre zostały opracowane bardzo niedawno, a w przypadku wielu z nich nie przeprowadzono badań na temat długoterminowych konsekwencji ich spożycia dla zdrowia ludzi. Przed zmianą ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dopalacze były dostępne przez Internet, ze straganów i wysyłkowo. Po rosnącym zaniepokojeniu wpływem niektórych z tych leków na zdrowie oraz kilku głośnych zgonach związanych ze spożywaniem dopalaczy, rząd zajął się tym rozwijającym się rynkiem. Jednak wiele dopalaczy znajduje się nadal na czarnym rynku, a niektóre z nich - zwłaszcza syntetyczne kannabinoidy, takie jak Spice i Black Mamba - powodują obecnie znaczne szkody i problemy społeczne. Jakie są skutki uzależnienia od dopalaczy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Dopalacze - popularne substancje

Ze względu na bardzo dużą ilość funkcjonujących związków psychoaktywnych w dopalaczach, nie sposób przedstawić pełną listę skutków ubocznych zażywania tych substancji. Problem stanowi wymienienie także wszystkich nazw i wykorzystywanych na dzień dzisiejszy chemikaliów. Bardziej sensowny jest podział dopalaczy na kategorie, według tego, jakie tradycyjne narkotyki symulują. Warto je znać, aby być przygotowanym na skutki uzależnienia od dopalaczy. Są to:

- Syntetyczne kannabinoidy - takie jak wspomniana przyprawa, czarna mamba i wiele innych - są produktami do palenia, przypominającymi posiekaną materię roślinną, podobno replikującą dobrej jakości marihuanę, ale w rzeczywistości wytwarzającą szereg efektów, często znacznie silniejszych niż konopie indyjskie, a czasami będąc bardziej halucynogennymi.

- Halucynogeny - zwykle dostępne w postaci tabletek lub proszków - wywołują zmiany postrzegania i halucynacje u użytkownika, z efektami trwającymi zwykle osiem godzin lub dłużej.

- Stymulanty - znowu często dostępne w postaci tabletek lub proszków - mogą dać użytkownikowi znacznie wyższy poziom energii, poczucie euforii, pozorną intensywność i jasność percepcji, a często zwiększone libido.

- Środki uspokajające - najczęściej występujące w postaci tabletek - mają działanie uspokajające, które może obejmować euforyczny „haj” i przyjemny stan przypominający sen.

Skutki uzależnienia od dopalaczy - objawy i efekty

Ponownie, ze względu na względne powstawanie wielu z tych leków i brak badań nad ich skutkami, długoterminowe konsekwencje nadużywania wielu dopalaczy pozostają nieznane; lekarze obawiają się, że w nadchodzących latach ujrzymy falę nieprzewidzianych problemów zdrowotnych wynikających ze spożycia tych nieprzetestowanych substancji. Już dziś niektóre dopalacze są uważane za czynnik rozwoju zaburzeń psychotycznych wywołanych stymulantami, w tym schizofrenii i dużych zaburzeń depresyjnych. Niektóre dopalacze, takie jak Spice, stały się znane z tego, że wywołują u użytkowników stan podobny do zombie, co jest oczywiste dla obserwatora. Oprócz wpływu na zdrowie, nadużywanie dopalaczy może mieć katastrofalny wpływ na dobre samopoczucie finansowe danej osoby - z powodu kosztów narkotyków i negatywnych konsekwencji nadużywania narkotyków dla ich życia zawodowego; na temat ich relacji z innymi, w tym z najbliższymi, którzy mogą mieć trudności lub niemożność tolerowania nadużywania narkotyków lub na których może to bezpośrednio negatywnie wpływać w taki czy inny sposób.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top