• 22 czerwca 2024

Dopalacze przeżywały swój okres rozkwitu w ostatniej dekadzie. Ich zwiększona dostępność była ściśle powiązana z liczbą zatruć i zgonów wywołanych przez nieznane substancje. Dopalacze to substancje psychoaktywne, o nie do końca znanym składzie chemicznym i nielegalne w polskim prawie. Mają liczne skutki uboczne i próbują naśladować tradycyjne narkotyki (m.in. konopie czy kokainę). Czym są dopalacze? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Formy dopalaczy

Dopalacze przyjmują różne formy i postacie. Na rynku są dostępne w postaci płynnej, proszkowej, tabletkach czy też mieszankach przeznaczonych do palenia. Można na nie natrafić w sklepach kolekcjonerskich lub w pobliżu akcesoriów związanych z narkotykami. Nie mogą funkcjonować jako produkty do spożycia, dlatego dodatkowo oznacza się jako kadzidła, substancje roślinne lub sole do kąpieli. Czym są dopalacze i jak je rozpoznać? Istnieje osiem głównych rodzajów dopalaczy. Są to:

- stymulanty, 

- psychodeliki,

- syntetyczne marihuany,

- dysocjacje, 

- deliriganty, 

- środki depresyjne, 

- inhalatory 

- opioidy.

Czym są dopalacze  - efekty zażywania dopalaczy

Czym są dopalacze i jak działają? Są albo stymulantami (powodującymi, że użytkownicy czują się pobudzeni), środkami uspokajającymi (powodującymi, że użytkownicy czują się zrelaksowani lub euforyczni), albo psychodelikami (zmieniającymi percepcję i powodującymi halucynacje). Substancje chemiczne zawarte w dopalaczach nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, więc użytkownicy nie mogą być pewni, jaki będzie wynik ich zażywania. Mogą powodować paranoję, drgawki, śpiączkę, a także prowadzić do śmierci. Ryzyko można zwiększyć, gdy dopalacze są przyjmowane z alkoholem lub innym lekiem psychoaktywnym. Środki te mogą również uzależniać, a ich wstrzyknięcie wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Dopalacze naśladują skutki ograniczonego lub tradycyjnego narkotyku, takiego jak ecstasy lub kokaina; ale pod względem strukturalnym są na tyle różne, że same nie mogą być klasyfikowane jako narkotyk. Substancje te są często oparte na ziołach, ekstraktach botanicznych lub „chemikaliach badawczych” - nowych rodzajach syntetyzowanych chemikaliów.

Dopalacze - zagrożenie

Aby stworzyć dopalacz, wystarczy ktoś z odrobiną wiedzy chemicznej, aby wykorzystać molekularny skład nielegalnego narkotyku, a następnie go nieco ulepszyć. Tak długo, jak skład chemiczny różni się od składu nielegalnego narkotyku, jest on technicznie legalny i nadal może mieć podobne skutki. Po otrzymaniu receptury wystarczy znaleźć laboratorium chętne do jego wyprodukowania - a niepotwierdzone raporty sugerują, że nie jest trudno go znaleźć, szczególnie w Azji. Niefortunnym aspektem tego rozwoju jest to, że wiele nowych związków nie zostało dokładnie zbadanych pod kątem ich profilu toksyczności. W przeciwieństwie do substancji takich jak konopie indyjskie lub naturalne psychodeliki, które były stosowane od tysiącleci, działanie nowych związków jest często w dużej mierze nieznane. Chociaż żadnego leku nie można opisać jako bezpiecznego, stosowanie chemicznych substancji badawczych może stanowić znacznie wyższe ryzyko niż stosowanie substancji o dłuższej historii. Chociaż niektóre związki mogą być całkowicie bezpieczne, przyjmowanie nowych związków może skończyć się katastrofalnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top