• 22 czerwca 2024

Terapia jest niezbędna, aby dotrzeć do sedna różnych przyczyn uzależnienia i zapewnić osobie chorej mechanizmy obronne, które pozwolą mu zachować czystość przez długi czas i uniknąć nawrotów. Podczas odwyku uzależniony będzie miał dostęp do różnych modeli terapii, w tym terapii indywidualnych i grupowych. Pozwolą one nabrać perspektywy, na temat swoich doświadczeń i wyborów oraz zetknąć się z poradami czy wsparciem innych osób, które również przeszły koszmar uzależnienia. Ze względu na dużą różnorodność dopalaczy, nie można opisać dokładnego procesu leczenia, który byłby odpowiedni dla każdego przypadku. Jednak odwyk prowadzony na oddziale od dawna jest uznawany za najskuteczniejsze długoterminowe leczenie uzależnienia wszelkiego rodzaju. Podczas tego typu rehabilitacji z powodu dopalaczy, osoby mogą leczyć się w spokojnym otoczeniu, w którym mogą się całkowicie skoncentrować na wyzdrowieniu bez rozpraszania i pokusy świata zewnętrznego. Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy i co można zrobić, by sobie pomóc?

Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy - proces wycofania i detoksykacji

Każdy proces leczenia uzależnienia powinien rozpocząć się od detoksykacji i odstawienia szkodzącej substancji. Niestety nie można przewidzieć ani zidentyfikować wszystkich objawów, ze względu na mnogość dostępnych na rynku substancji nieznanej produkcji i pochodzenia. Mogą pojawić się niespodziewane efekty odstawienia i uzależnienia psychicznego z okropnymi objawami odstawienia (zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi). Dlatego taki proces warto wesprzeć detoksykacją medyczną. Usunięcie z ciała samego związku może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym i/lub specjalistą od uzależnień przed podjęciem niezależnego oczyszczenia organizmu. Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy - jakie działania należy podjąć?

Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy - następne kroki

Każdy regularny przegląd wiadomości w ciągu ostatnich kilku lat wiąże się ze strasznymi szkodami, jakie wyrządzają niektóre dopalacze na ulicach miast w całym kraju. Uzależnienie od tych narkotyków rujnuje życie i powoduje gwałtownie narastający kryzys społeczny. Jeśli jesteś uzależniony od jakiegokolwiek dopalacza, przeżywasz własny kryzys - i możesz czuć, że Twoje życie jest rujnowane z dnia na dzień. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby odwrócić swój los i podjąć się leczenia. Trudno niestety określić, ile trwa pełna kuracja po tych dopalaczach. Czas i proces są uwarunkowane od tego, w jakim stanie zgłosiła się dana osoba, która trafiła na odwyk i detoks. Wpływ ponadto mają zażywane substancje, z czym były one mieszane (np. z alkoholem), jak długo i w jakim zakresie postępowało uzależnienie. Warto zaznaczyć, że pełna kuracja to zarówno detoks, jak i psychoterapia. Cały proces jest indywidualny i może potrwać kilka tygodni lub nawet kilkanaście miesięcy. Z tego tytułu polecana jest terapia stacjonarna. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top