• 23 maja 2024

1) Skup się na pożądanym wyniku, a nie na procesie. Możesz mieć nadzieję, że znajdziesz "właściwe" leczenie dla ukochanej osoby. Zamiast nalegać, aby Twoja ukochana osoba zrobiła to lub tamto (jakiś program leczenia, który Twoim zdaniem będzie pomocny), skup się na tym, czego chcesz: nie więcej (lub przynajmniej mniej) problemów z uzależnieniami. Nie daj się tak bardzo wciągnąć w proces leczenia, abyś straciła z oczu cel. Pozwól swojej ukochanej osobie określić, co może być pomocne. Każdy program, który wybierze użytkownik, jest lepszy niż ten, który został na niego nałożony.

Rozpoczęcie leczenia ambulatoryjnego na miejscu ma często większy sens niż wyjście na 28 dni na leczenie w domu. W wielu przypadkach wystarczy po prostu rozpocząć indywidualną psychoterapię. Nie obarczaj swoją ukochaną osobą odpowiedzialnością za przechodzenie przez wnioski o zmianę. Skoncentruj się na rezultatach, których pragniesz. Innymi słowy, "idę na terapię tak jak chciałeś" nie powinno się pozwolić, aby usprawiedliwiać niewłaściwe zachowanie.

Jeśli jest to dostępne w Twojej społeczności, zapisz się na CRAFT (Community Reinforcement and Family Training). Sesje te nauczą Cię, jak dbać o siebie, nagradzać pozytywne zachowania u swojej ukochanej osoby i nakłaniać ją do podjęcia leczenia, jeśli jest ono nadal potrzebne.

Pamiętaj również, że zmiana bez leczenia jest całkowicie możliwa. Ośrodki lecznicze rzadko o tym mówią (nie jest to dobre dla biznesu), ale jest to łatwa obserwacja. Palacze rzadko uczęszczają na leczenie, aby się zmienić, ale dziesiątki milionów mieszkańców USA rzuciło palenie. Czy łatwo jest rzucić palenie? Oczywiście, że nie! Można sprzeciwić się temu, że substancje odurzające są inne niż papierosy. W pewnym stopniu tak, ale wielu, którzy rzucili papierosy, a także bardziej odurzające substancje zgłaszają, że nawet jeśli środek odurzający był bardziej zabawny, papierosy były trudniejsze do zatrzymania.

Więc skup się na rezultatach, które chcesz osiągnąć z rodziną i uzależnieniem, i pozwól swojej ukochanej osobie skupić się na tym, jak do tego dojść. Ponadto, nie wahaj się ustalić ram czasowych dla potrzebnych zmian. W przeciwnym razie, możesz usłyszeć "pracuję nad tym" przez bardzo długi czas.

W niektórych przypadkach przydatne może być naleganie na przeprowadzenie testów na obecność narkotyków w celu potwierdzenia zmiany. Testowanie na narkotyki w Mon-Wed-Fri jest częstotliwością, która wychwyci prawie każde użycie substancji, w tym alkoholu, jeśli używasz nowego testu EtG. Jednakże, wyniki EtG muszą być interpretowane ostrożnie, więc należy szukać odpowiednich wskazówek.

2) Oczekuj, że sam dokonasz pewnych zmian. Nie jest dokładne myśleć, że "jeśli on po prostu zmienić to wszystko byłoby w porządku". Sposobem na zmianę zachowania innych jest zmiana własnego. Dla twojej ukochanej osoby zmiana jej uzależniającego zachowania może wymagać znaczącej zmiany w twoim zachowaniu. Czy jesteście gotowi zachować komunikację i postawę kochającą, ale wyznaczyć stałe granice pewnych zachowań z rodziną i uzależnieniem? To nie jest to samo co "twarda miłość". Niektóre rodziny stosują podejście "twarda miłość" ("wróć, gdy jesteś załatwiony") i widzą, że zdarza się katastrofa. Na przykład, jeśli wyrzucisz swoje dziecko z domu, jak będziesz się czuł, jeśli bezdomność doprowadzi do tego, że zostanie ono źle pobite lub zamordowane? W wielu przypadkach miejscem, od którego rodzina może zacząć, jest ich leczenie, aby zyskać siłę do utrzymania wspomnianej wcześniej równowagi: z jednej strony komunikatywny i kochający, ale z drugiej stanowczy. Po prostu, jeśli twoja perspektywa jest "to jego problem, nie jestem tym, który potrzebuje leczenia", być może nie jesteś naprawdę gotowy na zmiany, które mówisz, że chcesz? Często trudno jest ustalić właściwe twarde granice, jeśli chodzi o rodzinę i uzależnienie. Nie ma żadnego wstydu w szukaniu profesjonalnej pomocy, aby zorientować się w szerokiej perspektywie: co powinno się nagradzać, co powinno się ignorować, a co powinno się wyznaczać granice.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top