Używanie alkoholu przez młodzież oraz zaburzenia związane z używaniem alkoholu przez młodzież stanowią poważny problem. Do 12 klasy prawie 60 procent nastolatków pije, a badania sugerują, że około 6 procent młodzieży ma zaburzenia związane z używaniem alkoholu. W dorosłym życiu mężczyźni zazwyczaj piją częściej niż kobiety. Jednak w okresie dojrzewania kobiety piją w takich samych ilościach jak mężczyźni. Wśród dorosłych, uzależnione od alkoholu kobiety wydają się być bardziej podatne na uszkodzenia mózgu spowodowane używaniem alkoholu. Badania na zwierzętach sugerują, że mózg młodocianych jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane używaniem alkoholu. Tak więc, używanie alkoholu może wpływać na męskie i żeńskie młodzieńcze mózgi w różny sposób, a kobiety mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mózgu spowodowane używaniem alkoholu w trakcie odwyku alkoholowego. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego postanowili ustalić, jak używanie alkoholu wpływa na funkcjonowanie mózgu u nastolatków płci męskiej i żeńskiej (Caldwell i in., 2005).
Badania funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały, że dorośli z zaburzeniami spowodowanymi używaniem alkoholu wykazują odmienne wzorce aktywacji mózgu. W szczególności, wykazują one zmniejszoną zależną od poziomu tlenu we krwi (BOLD) odpowiedź w pewnych regionach mózgu podczas testów przestrzennej pamięci roboczej. W obecnym badaniu badano odpowiedzi BOLD u młodzieży męskiej i żeńskiej z zaburzeniami i bez zaburzeń związanych z używaniem alkoholu podczas wykonywania zadań przestrzennej pamięci operacyjnej.
Badacze zrekrutowali 7 kobiet i 11 mężczyzn z zaburzeniami używania alkoholu oraz 9 kobiet i 12 mężczyzn z grupy kontrolnej bez zaburzeń używania alkoholu. Wszyscy uczestnicy wykonywali zadania przestrzennej pamięci operacyjnej i czujności podczas skanowania fMRI.
Wyniki pokazały, że płeć i obecność zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (oraz interakcja tych dwóch czynników) były znacząco związane z różnymi wzorcami aktywacji mózgu podczas skanowania fMRI. Młodzież żeńska i męska z zaburzeniami spowodowanymi używaniem alkoholu wykazywała różne odpowiedzi mózgowe od siebie nawzajem i od osób z grupy kontrolnej w obszarze czołowym górnym, skroniowym górnym, zakręcie obręczy oraz w obszarze bruzdowatym. Ponadto, żeńskie nastolatki z zaburzeniami używania alkoholu (AUDs) wykazały większą różnicę w stosunku do normalnych wzorców aktywacji mózgu.
"Kobiety nastolatki z AUDs wykazały większe odchylenie od normalnych wzorców aktywacji niż mężczyźni AUD, potencjalnie wskazując na większą podatność kobiet na neurotoksyczność alkoholu", donoszą autorzy. "Kobiety AUD wykazały większą odpowiedź mózgu niż mężczyźni z AUDs i, co ważne, w porównaniu z kobietami kontrolnymi w obszarach skroniowych, prawdopodobnie w celu skompensowania zmniejszonej aktywacji czołowej i cingulate. Ponadto, różnice w metabolizmie alkoholu mogą przyczyniać się do podatności kobiet."
Badanie to sugeruje, że kobiety, które zaczynają pić w okresie dojrzewania i kontynuują intensywne picie mogą być bardziej narażone na uszkodzenia mózgu, jak również problemy behawioralne w późniejszym życiu, w porównaniu z nastolatkami płci męskiej. Jednakże, intensywne picie jest potencjalnie szkodliwe i niebezpieczne zarówno dla młodzieży męskiej, jak i żeńskiej. Każdy nastolatek z zaburzeniami używania alkoholu powinien być poddany leczeniu odwykowemu, aby zmniejszyć ryzyko problemów w późniejszym życiu.
Komentarze (0)