• 25 kwietnia 2024

Zrozumienie stanowiska SMART Recovery USA w sprawie celów

Posted on 8 listopada 2019 r.

przez A. Thomas Horvath, Ph.D., ABPP

W ramach mojego świętowania 25-lecia SMART Recovery, ten blog jest poświęcony rozważaniu niedawno wydanego stanowiska SMART Recovery USA w sprawie celów: "SMART Recovery jest zorientowane na abstynencję. Nasze spotkania i narzędzia są zaprojektowane tak, aby pomóc uczestnikom w zaprzestaniu problematycznych zachowań uzależniających." Proponuję następującą interpretację tego stanowiska.

Czy wszystkie zachowania uzależniające nie są problematyczne?

Zachowania uzależniające są normalnymi zachowaniami ludzkimi, w tym jedzenie, seksualność, kontakty z innymi. Dla niektórych osób te zachowania stają się problematyczne. Zaangażowanie w przyjemne substancje psychoaktywne lub działania jest również powszechne, włączając w to alkohol, kofeinę, hazard, gry wideo i wiele innych. Dla niektórych osób te zaangażowania stają się problematyczne. SMART koncentruje się na problematycznych zachowaniach uzależniających, a nie na wszystkich zachowaniach uzależniających.

Co to znaczy zorientowany na abstynencję?

SMART wspiera cel zaangażowania, który każdy uczestnik wybrał. Wielu uczestników powstrzymuje się od jednego lub więcej zachowań nałogowych. Wszyscy uczestnicy są przypuszczalnie skoncentrowani na rozwiązywaniu problemów związanych z uzależnieniem. Zaprzestanie problematycznego aspektu zachowania lub całkowite zaprzestanie zachowania jest wyborem osobistym. W praktyce większość uczestników dąży do abstynencji, w odniesieniu do jednej lub więcej substancji, ponieważ ci, którzy osiągają stabilny umiar, zazwyczaj nie uczęszczają regularnie na spotkania.

Dlaczego SMART nie jest całkowicie oparty na abstynencji?

Stanowisko SMART Recovery USA w sprawie celów wymaga wyjaśnienia z kilku powodów, a w szczególności dlatego, że 1) większość amerykańskich instytucji zajmujących się leczeniem uzależnień i grup wzajemnego wsparcia stosuje zasadniczo inne podejście, oraz 2) SMART jest potencjalnie korzystny dla każdego, nie tylko dla osób z poważnymi problemami uzależnieniowymi.

SMART nie zakłada, że rozwiązywanie problemów uzależnienia wymaga, aby osoba była zobowiązana do abstynencji lub aby regularnie przypominano jej o takim wymogu. Zgodnie z podejściem opartym na usamodzielnianiu się (i rozmowie motywacyjnej) SMART NIE zaleca, nie wymaga, ani nie przypomina o abstynencji lub innym konkretnym sposobie postępowania. Nasze spotkania koncentrują się raczej na tym, co łączy abstynencję, moderowanie i ograniczanie: zaprzestanie zaangażowania w nałogowe zachowanie w wybranym momencie (np. przed pierwszym drinkiem, po drugim, po dziesiątym itd.).

Istnieje kilka istotnych zalet podejścia SMART do celów:

1) Uczestnicy są zachęcani do uczęszczania na spotkania niezależnie od skali swoich problemów. W innych grupach wsparcia uczestnik musi w znacznym stopniu dokonać samooceny, zanim zacznie uczęszczać na mityng lub aktywnie w nim uczestniczyć (np. "Jestem alkoholikiem/uzależnionym"). Grupy te, co zrozumiałe, mają trudności z przyciągnięciem osób na wcześniejszym etapie rozwoju problemu. "Wiem, że piję za dużo i chciałbym coś z tym zrobić, ale nie jestem alkoholikiem, więc grupa abstynencka może nie być dla mnie". 2) W konsekwencji uczestnicy prawdopodobnie pojawią się na spotkaniach SMART wcześniej, zamiast czekać na wystąpienie kryzysu. Jak na ironię, pomimo przekonania, że abstynencja jest "najlepszą drogą", generalnie łatwiej jest rozwiązywać problemy uzależnień na wcześniejszym etapie ich rozwoju niż później, i to często poprzez moderację.

3) Nie ma niejasności, czy ktoś, kto przyjmuje leki (takie jak buprenorfina lub metadon) jest akceptowany. Uczestnicy ci zazwyczaj przestali używać heroiny lub podobnych substancji, ale nadal używają innych przepisanych opiatów, co jest całkowicie dopuszczalne w SMART. To podejście do leczenia zostało gruntownie przebadane i jest prawdopodobnie najskuteczniejszym podejściem do rozwiązywania problemów związanych z opiatami.

4) SMART z łatwością rozwiązuje problem nadmiernego jedzenia, prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionego problemu uzależnień w USA. Podobnie SMART może być pomocny w przypadku każdego nałogowego zachowania, gdzie ścisła definicja abstynencji może nie mieć sensu.

5) Chociaż naleganie na abstynencję może wydawać się rozsądnym rozwiązaniem, kiedy uczestnik ma ambiwalentne nastawienie, i naleganie to może być skuteczne w krótkiej perspektywie, w dłuższej perspektywie skuteczność może znacznie zmaleć z powodu reaktancji psychologicznej. Kiedy mówi się nam, co mamy robić, większość z nas chce dochodzić swojej wolności, nawet jeśli nie leży to w naszym długoterminowym interesie. SMART całkowicie omija ten problem. Uczestnicy mogą całkowicie spersonalizować swoje podejście do zmiany, co zwiększa ich motywację do zmiany.

6) Stygmatyzacja jest znacznie zmniejszona, ponieważ uczestnicy zazwyczaj nie etykietują się już jako uzależnieni lub alkoholicy. Jak na ironię, chociaż tradycyjna społeczność odwykowa sprzeciwia się stygmatyzacji, fundamentem stygmatyzacji jest używanie etykiet. SMART zwiększa świadomość, że problematyczne zachowania uzależniające dotyczą prawie każdego w pewnym momencie życia, zwiększając w ten sposób więzi międzyludzkie i zmniejszając stygmatyzację osób z poważnymi problemami.

7) SMART jest dla wszystkich.

Wiele powszechnie używanych terminów, w tym abstynencja, uzależnienie chemiczne, redukcja szkód, umiarkowanie, uzależnienie, alkoholizm, uzależniony i alkoholik, są minimalnie używane przez SMART Recovery. Terminy te nie pasują do podejścia polegającego na usamodzielnianiu się i nie są wymagane od żadnego uczestnika. Niemniej jednak wielu uczestników używa ich i są one znaczące w innych ścieżkach zdrowienia.

Kiedy uczestnik zgodził się przestrzegać wymogu abstynencji ustanowionego przez sąd, ośrodek leczenia lub inne władze, spotkanie będzie wspierać ten plan. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób, szczególnie tych z poważnymi problemami uzależnienia, abstynencja jest najbardziej niezawodnym podejściem do wyzdrowienia.

A więc uczestnicy mogą dążyć do abstynencji, umiarkowania lub redukcji szkód, a wszystko to w tej samej grupie?

Wszystkie te trzy podejścia są kompatybilne z SMART Recovery, ponieważ łączy je potrzeba zaangażowania się w samokontrolę i bardziej racjonalne podejmowanie decyzji. Uczestnicy, pomimo różnic w substancjach i działaniach, w które się angażują, oraz konsekwencji, jakich doświadczają, są zjednoczeni w pragnieniu zaprzestania nadmiernych zachowań. Zgodnie z naciskiem, jaki SMART Recovery kładzie na wybór, uczestnicy sami decydują, gdzie ma nastąpić "zatrzymanie". Na przykład, cele mogą obejmować zaprzestanie zażywania heroiny (ale pozostanie na buprenorfinie), zaprzestanie nadmiernego jedzenia, zaprzestanie zachowań seksualnych poza związkiem partnerskim, ograniczenie hazardu do jednego kuponu na loterii w miesiącu, ograniczenie marihuany do jednego razu w weekend, zaprzestanie zażywania opiatów, ale nie alkoholu lub marihuany, itp. Cele uczestnika mogą się zmieniać z czasem, w oparciu o jego dalsze doświadczenia. Cele nie są dyskutowane na spotkaniach. Spotkania kładą nacisk na pomysły i metody (nasze "narzędzia"), które mogą być użyte do osiągnięcia celu. Każdy uczestnik pracuje nad zwiększeniem samokontroli, niezależnie od wybranych celów szczegółowych.

Czy na mityngach SMART omawia się treningi umiarkowania lub praktyki redukcji szkód (takie jak trening umiarkowania picia alkoholu lub jak bezpiecznie robić zastrzyki)?

Nie. Tematy te mogą być wspomniane, ale nie są głównym tematem dyskusji. Chociaż SMART Recovery wspiera te i podobne działania, kiedy jest to właściwe, skupiamy się na zaprzestaniu, a nie na używaniu.

Jak podejście SMART jest porównywalne z podejściem do uzależnienia od substancji chemicznych?

Zazwyczaj osoby w 12-step, choroby modelu zorientowanych odzysku dla problemów z substancjami przyjąć koncepcję uzależnienia chemicznego. Zgodnie z tą koncepcją należy powstrzymać się od wszelkich substancji w pełni odurzających (takich jak alkohol, kokaina, heroina itp.), ale nie trzeba robić żadnych planów w odniesieniu do jedzenia, łagodnie odurzających substancji, takich jak kofeina i nikotyna, ani czynności takich jak hazard, seks, gry wideo itp. Jak na ironię, jedzenie i tytoń prowadzą do znacznie większej liczby przedwczesnych zgonów niż wszystkie inne substancje razem wzięte, a inne substancje i czynności mogą być również bardzo problematyczne. Koncepcja uzależnienia chemicznego ustanowiła już precedens polegający na zaprzestaniu niektórych problematycznych zachowań uzależniających, ale nie innych. SMART Recovery indywidualizuje ten proces. Uczestnicy zajmują się tylko substancjami lub działaniami, które ich dotyczą. W miarę poprawy swojego życia mogą zdecydować się na większą samokontrolę także w odniesieniu do innych substancji i działań.

Co jeśli ktoś nie może ograniczyć używania i musi się powstrzymać?

Wielu uczestników rozpoczyna proces zmiany, mając nadzieję na ograniczenie, ale nie całkowite zaprzestanie używania. Niektórym udaje się ograniczyć używanie, a innym nie. Uczestnik może rozumieć trudności w dowolny sposób, który ma dla niego sens. Niektórzy mogą powiedzieć: "Muszę się powstrzymać", ale inni mogą powiedzieć: "Widzę, że próby ograniczenia nie idą dobrze i jestem zmęczony wszystkimi problemami, które miałem, więc teraz decyduję się na powstrzymanie się". Powiedzenie uczestnikowi "jesteś kimś, kto musi się wstrzymać od picia" jest złamaniem jednej z podstawowych zasad spotkania SMART Recovery: Żadnych rad. Wielu uczestników odkrywa, że całkowite zaprzestanie jest dla nich rzeczywiście o wiele łatwiejsze niż ograniczenie używania. Jest to jednak decyzja podejmowana przez każdego uczestnika, tak jak w każdym innym podejściu do zmiany. Dla porównania, pierwszym krokiem Anonimowych Alkoholików (AA) jest "przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu i że nasze życie stało się nie do opanowania." To przyznanie się może nastąpić przed lub po tym, jak ktoś uczestniczy w spotkaniach AA. Jest to decyzja ostatecznie podejmowana przez każdego uczestnika AA. Po podjęciu tej decyzji jednostka idzie naprzód w AA. W SMART osoba posuwa się naprzód z dowolnym celem zatrzymania, który ma sens dla tej osoby.

Co zrobić, jeśli ktoś ma chorobę uzależnienia?

Uczestnicy są wolni, aby zrozumieć swoje problemy z uzależnieniem w jakikolwiek sposób, który ma dla nich sens. SMART Recovery nie zajmuje stanowiska w sprawie tego, czy uzależnienie jest chorobą. Nasze metody działają niezależnie od tego, czy uczestnik postrzega problemy uzależnienia jako chorobę, czy nie.

Jak SMART Odzyskanie definiuje uzależnienie?

Nasze spotkania koncentrują się na problematycznych zachowaniach nałogowych (lub bardziej zwięźle - problemach nałogowych), a nie na uzależnieniu (termin, którego używamy rzadziej). SMART zakłada, że wszystkie istoty ludzkie mają nieproblematyczne zachowania nałogowe. Wszyscy powtarzalnie pragniemy substancji i działań, w szczególności jedzenia, seksu i połączenia z innymi, ponieważ te zaangażowania są zachowania przetrwania. W niektórych przypadkach zaangażowanie w substancje i działania staje się nadmierne, co oznacza, że pojawiają się istotne problemy. Większość z nas ma czasem problematyczne zachowania uzależniające, więc większość z nas może łatwo zrozumieć, jak może dojść do takiego przejścia. Z perspektywy SMART zajmowanie się problemami uzależnień jest kwestią niemal uniwersalną. Problemy uzależnień łączą nas, a nie dzielą. Gdyby ogół społeczeństwa szeroko przyjął ideę, że problemy uzależnień są powszechne (tak jak w przypadku jedzenia), prawdopodobnie stygmatyzacja osób z poważnymi problemami uzależnień zmniejszyłaby się.

W jaki sposób spotkania SMART Recovery wprowadzają te idee w życie?

Spotkania są otwarte dla każdego. Spotkania koncentrują się na pomysłach i narzędziach, które mogą być wykorzystane do osiągnięcia celów uczestnika w zakresie zaprzestania nadmiernego używania substancji lub zaangażowania w działania (w jakimkolwiek punkcie wybranym przez uczestnika). Nasze spotkania wzajemnej pomocy są zazwyczaj prowadzone przez nieprofesjonalnych wolontariuszy i mają pewne podobieństwa, ale także zasadnicze różnice w stosunku do psychoterapii i leczenia uzależnień. Nikt nie jest zobowiązany do uczestnictwa. Prowadzący spotkanie jest odpowiedzialny za porządek spotkania i egzekwuje jego wytyczne. Jednak wartość spotkania wynika z tego, jak głęboko uczestnicy angażują się w dyskusję. Osoby zakłócające przebieg spotkania proszone są o opuszczenie go. Podstawową zasadą spotkania SMART jest "Rób SMART Recovery". Dodatkowe zasady to: 1) trzymać się tematu (i przestrzegać porządku obrad), 2) utrzymywać konwersację (nikt nie dominuje), 3) dzielić się doświadczeniem, ale nie radami, 4) pozwolić każdemu zachować milczenie i 5) zachować poufność.

Podsumowując: Podejście SMART Recovery do problematycznych zachowań uzależnieniowych jest dla każdego. Na spotkaniach pracujemy nad tym, co wszyscy mamy wspólnego: nad zaprzestaniem. Ty decydujesz, co i gdzie chcesz zatrzymać. SMART pomoże Ci stamtąd.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top